Czosnek podczas choroby
Pozytywny wpływ czosnku na nasze zdrowie jest znany od lat. Dzięki zawartości cennych aminokwasów i związków siarkowych czosnek wykazuje właściwości bakteriobójcze. Allicyna, która wytwarza się po zgnieceniu ząbków czosnku, odpowiada nie tylko za intensywny znak i smak warzywa, ale też za jego właściwości prozdrowotne.
Czosnek reguluje poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, wzmacnia też układ sercowo-naczyniowy, chroniąc nas przed zawałem. Co ciekawe, niektóre badania sugerują również, że zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Może też chronić przed chorobą Alzheimera i demencją.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Kto nie może spożywać czosnku?
Okazuje się jednak, że spożywanie czosnku może nam również zaszkodzić. To warzywo wchodzi w niebezpieczne interakcje z niektórymi lekami, np. przeciwzakrzepowymi (warfaryna, acenokumarol).
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Może wówczas zwiększać ryzyko krwawień. Nie zaleca się również spożywania czosnku osobom stosującym aspirynę czy paracetamol. Takie połączenie może doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby. Ostrożność powinni zachować też pacjenci przyjmujący leki przeciwwirusowe mające w swoim składzie sakwinawir, gdyż czosnek zmniejsza działanie tych preparatów.
Czosnku nie powinny też spożywać osoby z niskim ciśnieniem, nieżytem żołądka i jelit, cukrzycą (nasila działanie insuliny), ostrym i przewlekłym zapaleniem wątroby, trzustki czy żołądka oraz kobiety w ciąży. Warzywo to nasila również objawy choroby wrzodowej, nadwrażliwości jelita grubego (IBS) oraz potęguje refluks żołądkowo-przełykowego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl