Czy woda z kranu powoduje powstawanie kamieni nerkowych?
Czy kamień, który powstaje podczas gotowania wody i osadza się w czajniku, może gromadzić się również w naszych nerkach? Czy dotyczy to również picia wody prosto z kranu? Jak się okazuje, jest to mit i żadne badania naukowe nie potwierdzają, że twardość wody przyczynia się powstawania kamieni nerkowych. Jednak spożywanie twardej wody może zaburzać procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie, czego efektem jest tworzenie się złogów fosforanów, moczanów, szczawianów i cholesterolu.
Czy picie piwa chroni przed rozwojem kamicy nerkowej?
To również mit, o którym należy zapomnieć. Piwo wykazuje silne właściwości moczopędne i wpływa korzystnie na proces diurezy, dlatego można uznać, że w pewnym sensie ten popularny napój alkoholowy filtruje nasze nerki. Nie oznacza to jednak, że regularnie pijąc piwo, oczyszczamy drogi moczowe ze złogów kamieni i tym samym zmniejszamy ryzyko rozwoju chorób nerek.
Czy nasza dieta nie ma wpływu na tworzenie się kamieni nerkowych?
Pamiętajmy, że nasz codzienny jadłospis ma ogromne znaczenie w profilaktyce wielu poważnych chorób, w tym kamicy nerkowej. Osoby borykające się kamieniami nerkowymi powinny zredukować do minimum spożywanie białka (zwłaszcza roślinnego) i soli kuchennej. Przy problemach z nerkami należy częściej sięgać po świeże warzywa i owoce. Pacjenci z kamicą wapniową powinni uważać na produkty bogate w wapń. Można do nich zaliczyć mleko, śmietanę, twaróg czy żółty ser. Niewskazane jest również regularne sięganie po czekoladę, ryby i produkty białkowe.
Czy całkowite pozbycie się kamieni nerkowych oznacza, że już się nie pojawią?
Jeśli uda nam się całkowicie wyeliminować kamienie nerkowe z organizmu, to wcale nie znaczy, że pozbyliśmy się ich na zawsze. Niezależnie od tego, czy je rozkruszymy, czy "urodzimy", choroba może powrócić nawet po 5-10 latach. Żeby zapobiec nawrotom kamicy nerkowej, należy codziennie pamiętać o odpowiednio dobranej diecie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.