Wcześniejsze ustalenia ekspertów od żywienia stoją pod znakiem zapytania. Jak było wiadomo od lat, węglowodany w jadłospisie powodują tycie. Zamieniają się w tłuszcz, który odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej jeśli nie jest odpowiednio metabolizowany. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Włochów wynika, że zgubny wpływ makaronów na naszą wagę to mit, w który ślepo wierzyliśmy przez lata.
Makaron - wyniki najnowszych badań
W badaniach wzięło udział 23 tys. Włochów, którzy zamieszkują dwa różne regiony kraju. Badani biorący udział w ankiecie mieli zanotować wszystko, co jedli w swoich dziennikach. W następnym etapie eksperymentu notatki zostały przedstawione naukowcom. Porównali oni ilość zjedzonego makaronu przez badanych do BMI i wymiary talii i bioder ankietowanych.
Następnie naukowcy stwierdzili, że spożywanie makaronu nie ma żadnego związku z wagą. Według nich osoby spożywające makaron były szczuplejsze od tych, którzy go unikali.
"Analizując antropometryczne dane uczestników i ich nawyki żywieniowe stwierdziliśmy, że spożycie makaronu, w przeciwieństwie do tego, co myśli większość ludzi, wcale nie ma związku ze zwiększeniem masy ciała. Jest wręcz przeciwnie" - skomentował dr George Pounis, kierownik badań.
Dr Licia Iacoviello z Instytutu Neuromed w Pozilli także wypowiedziała się na ten temat. Według niej należy wziąć pod uwagę fakt, że makaron jest głównym składnikiem śródziemnomorskiej diety. Jeśli więc spożywa się go w rozsądnych ilościach, łącząc go z takimi produktami jak świeże warzywa ryby, owoce morza czy oliwa z oliwej, to nie powinien źle wpłynąć na sylwetkę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl