Według opinii krążących w internecie, mięso z indyka jest zdrowsze od kurzego, ponieważ zawiera znacznie mniej antybiotyków i hormonów wzrostu. Eksperci uspokajają, że gdy te artykuły trafiają do sklepu, nie zawierają tego rodzaju substancji. Podawanie hormonów podczas hodowli kurcząt i indyków jest nielegalne. Natomiast antybiotyki stosuje się tyko, gdy ptactwo wymaga leczenia i jest to ściśle regulowane przez prawo. W tej sytuacji ptactwo przechodzi dwutygodniowy okres karencji i dopiero wtedy trafia do ubojni. Poza tym stosowanie antybiotyków i hormonów w produkcji jest nieopłacalne i nieskuteczne.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
"Przy produkcji wszelkich gatunków drobiu na dużą skalę na nowoczesnych fermach stosowana jest naturalna dieta, na którą składa się kukurydza i produkty przetwórstwa kukurydzy, wysokobiałkowa i wysokojakościowa śruta sojowa, inne zboża, takie jak pszenica, jęczmień i owies, oraz minerały, witaminy i inne dodatkowe składniki, które w optymalny sposób zaspokajają żywieniowe potrzeby konkretnych gatunków ptaków" – można przeczytać na oficjalnej stronie Krajowej Rady Drobiarskiej.
Okres wzrostu indyka trwa o wiele dłużej niż u kurczaka, więc ten gatunek ptaków potrzebuje innych proporcji podawanego pokarmu. W czasie chowu, indyk jednak nie otrzymuje pożywienia, które sprawiłoby, że jego mięso będzie zdrowsze niż drób.
Faktem jest, że filet z piersi indyka zawiera mniej tłuszczu niż pierś z kurczaka. Indyk ma bardzo korzystne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3 w stosunku do kwasów omega-6, dzięki czemu wpływa pozytywnie na pracę mózgu. Poza tym mięso z indyka jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz cynku i selenu. Mięso indycze posiada więcej przyswajalnego białka i jest lekkostrawne.
Wszystko więc wskazuje na to, że informacje o tym, że mięso z indyka jest zdrowsze niż kurze, są nieprawdziwe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl