Babkę płesznik można bez problemu kupić w stacjonarnych lub internetowych sklepach ze zdrową żywnością. W sieci możemy znaleźć przepis na "chleb zmieniający życie". Do wypieku bochenka, zamiast drożdży i mąki, używa się właśnie nasion płesznika. Dodaje się do niego również nasiona chia, pestki dyni i słonecznika, płatki owsiane, a także inne zdrowe ziarna.
Z babki płesznika można przyrządzić także prozdrowotny kleik. Żeby go przygotować, wystarczy kilka łyżeczek nasion płesznika zalać sokiem lub wodą. Po upływie kilku minut nasiona napęcznieją i pokryją się żelem. Tak przygotowaną substancję możemy pić dwa razy w ciągu doby. Należy pamiętać, że spożywając babkę, należy pić także odpowiednią ilość wody (przynajmniej dwa litry w ciągu dnia).
Babka płesznik doskonale sprawdza się jako dodatek do jogurtu, owsianki, owocowego koktajlu, sałatki i musli. Powinna znaleźć się przede wszystkim w diecie osób, które nie tolerują glutenu, chorują na cukrzycę typu 2, mają problem z jelitami i wątrobą oraz borykają się z nadwagą czy otyłością. Ta roślina z rodziny babkowatych pomaga na liczne dolegliwości (biegunka, zaparcia, wzdęcia zespół jelita wrażliwego, hemoroidy oraz wrzody żołądka).
Poza tym wpływa korzystnie na pracę układu krążenia i florę bakteryjną jelit, obniża cholesterol, łagodzi objawy stanów zapalnych i zmniejsza ryzyko rozwoju raka. Swoje prozdrowotne właściwości babka płesznik zawdzięcza wielu cennym elementom. Są to m.in. błonnik pokarmowy, polisacharydy, fitosterole, garbniki, aukubina i tłuszcze roślinne.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.