Chociaż nasz organizm potrzebuje soli, to w nadmiarze jej obecność w codziennym jadłospisie może nam poważnie zaszkodzić. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 2300 miligramów, ale warto wiedzieć, że sól znajdziemy w wielu popularnych produktach i tę ilość łatwo przekroczyć.
Nadmierna konsumpcja soli zwiększa ryzyko rozwoju wielu niebezpiecznych chorób, w tym raka żołądka, kamicy nerkowej czy osteoporozy. Co więcej, dieta obfitująca sól może przyczynić się do nadciśnienia tętniczego, którego powikłania stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. W jakich produktach znajdziemy największe ilości soli?
Bogate w sól są produkty wysokoprzetworzone, wyroby garmażeryjne i dania typu fast-food. Duże ilości soli znajdziemy też w mrożonkach, które na pozór wydają się dobrym rozwiązaniem, gdy brakuje świeżych warzyw, np. zimą. Gotowe potrawy mrożone to źródło soli, dlatego przed zakupem warto wybrać produkt o obniżonej jej zawartości.
Sól znajdziemy również w płatkach śniadaniowych, prażonym ryżu, przetworach mięsnych, a nawet w mrożonych i wędzonych rybach. W sól obfitują też tak chętnie kupowane przez Polaków wędliny czy dania instant, m.in. popularne w czasie wakacji zupki chińskie. To jednak nie koniec. Sól znajdziemy w przekąskach, takich jak precelki, orzeszki, chipsy czy krakersy. Uważać należy na gotowe sosy do mięs oraz marynaty. Popularny dodatek do dań kuchni japońskiej czy chińskiej, czyli sos sojowy, także obfituje w ten składnik.
Gdzie jeszcze znajdziemy sól? W serach żółtych, gotowych twarożkach, a nawet w dietetycznych produktach o obniżonej zawartości tłuszczu. Dlatego przed zakupem danego produktu warto dokładnie przeczytać skład znajdujący się na etykiecie.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.