Bakłażan to uniwersalne warzywo, które doskonale sprawdza się jako składnik potraw z makaronu i kaszy, dań mięsnych i rybnych, zup, zapiekanek, sałatek, leczo i chłodnika.
W bakłażanie znajdziemy takie cenne składniki jak potas, wapń, magnez, witamina A, C, E, K, witaminy z grupy B, błonnik, fitosterole i przeciwutleniacze. Gruszkę miłości można śmiało włączyć do diety odchudzającej ze względu na niską zawartość kalorii i właściwości detoksykacyjne.
Zawiera antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki, opóźniają proces starzenia się organizmu i zmniejszają ryzyko nowotworów. Ponadto, psianka podłużna usprawnia proces przemiany materii, reguluje ciśnienie tętnicze i pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, obniżając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Bakłażan jest polecany również osobom będących po antybiotykoterapii i chorym na cukrzycę.
Pomimo całej gamy dobroczynnych właściwości, regularne spożywanie oberżyny nie każdemu wyjdzie na zdrowie. Pacjenci z podagrą, schorzeniami reumatycznymi, dolegliwościami układu pokarmowego i chorymi nerkami powinni unikać potraw z dodatkiem tego warzywa. Bakłażan jest ciężkostrawny, więc nie powinno się go podawać również małym dzieciom i kobietom w ciąży.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.