Uraz lub zwyrodnienie
Uraz mechaniczny to najczęstsza przyczyna obrzęku stawu kolanowego. Dolegliwość może obejmować kości, ścięgna, więzadła, kaletkę, chrząstkę lub łękotkę. W większości przypadków uszkodzenie kolana powoduje ból i pojawienie się siniaków. Opuchlizna kolana może być również efektem zwyrodnienia. Nadmiar płynu stawowego i degradacja chrząstki wywołują obrzęk i dolegliwości bólowe.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Przyczyną rozwoju RZS jest nagromadzenie płynu zapalnego w obrębie stawów. To schorzenie autoimmunologiczne objawia się bólem oraz obrzękiem. Do innych symptomów można zaliczyć spadek masy ciała, gorączkę, zmęczenie i brak apetytu. Gdy choroba postępuje, dolegliwości stają się coraz bardziej dokuczliwe.
Dna moczanowa
Dna moczanowa bardzo często objawia się bólem i obrzękiem stawów. Jest to spowodowane nadmiarem kwasu moczowego, który pod postacią kryształków odkłada się w stawach i tkance okołostawowej. Podobne dolegliwości występują u pacjentów z dną rzekomą. Przy tej chorobie w stawach gromadzą się kryształy dwuwodnego pirofosforanu wapnia.
Reaktywne lub septyczne zapalenie stawów
Reaktywne zapalenie stawów, czyli zespół Reitera to stan zapalny wywołany przez infekcję. Symptomami choroby są m.in.: dolegliwości bólowe i obrzęk stawów, problemy z chodzeniem i bóle pleców. Z kolei przyczyną rozwoju septycznego zapalenie stawów jest zakażenie bakteriami, takimi jak gronkowiec, paciorkowiec i dwoinka rzeżączki. Choroba objawia się bólem stawów, mięśni i głowy, stanem podgorączkowym oraz osłabieniem organizmu.
Nowotwór
Zdarza się, że obrzęk stawu kolanowego jest jednym z objawów choroby nowotworowej. Jeżeli poza obrzękiem skarżymy się na nocne poty, gorączkę i ból, który nasila się w nocy, wówczas powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Czytaj także: Nietypowy objaw chorego kręgosłupa. Nie lekceważ
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.