Grzybica
Przebarwienia, krostki i pęcherzyki mogą oznaczać grzybicę skóry. Ten wstydliwy problem nie zniknie, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków, żeby się go pozbyć. Grzybica jest chorobą przenoszoną przez ludzi lub zwierzęta. Jeśli zaatakuje naszą szyję, wówczas w lustrze możemy zauważyć rumieniowate zmiany o bardzo wyraźnym kształcie. Na obwodzie plam występują krostki i grudki, czyli tzw. aktywny brzeg. Mogą się łuszczyć i powodować świąd skóry.
Nowotwór skóry
W niektórych przypadkach nietypowe zmiany widoczne na szyi lub innych obszarach naszego ciała są objawem nowotworu skóry. Jeśli zauważymy swędzące, bolące i niesymetryczne plamy, które się nie goją, zmieniają zabarwienie lub się powiększają, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Chora wątroba
Plamy na skórze mogą oznaczać, że nasza wątroba nie jest w najlepszej formie. Przebarwienia są objawami takich schorzeń jak zapalenie, marskość czy nowotwór wątroby. U pacjentów z chorą wątrobą można zauważyć pajączki naczyniowe, pojawiające się w okolicach szyi lub na twarzy.
Do niepokojących symptomów możemy zaliczyć zaburzenia rozmieszczenia pigmentu, widoczne na ustach, oczach, powierzchni dłoni oraz tych miejscach na ciele, które są najbardziej narażone na działanie promieniowania UV. Zmiany o metalicznym i brązowym zabarwieniu są spowodowane hemochromatozą, czyli gromadzeniem się złogów hemosyderyny i nadmierną produkcją melaniny.
W niektórych przypadkach przebarwienia są zlokalizowane na spojówkach i błonie śluzowej policzków. Żółtaczka pojawiająca się na skórze i białkach oczu nierzadko jest objawem wirusowego zapalenia wątroby typu B.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.