Bakteria, która rozkłada pokarm
Bakteria Escherichia coli bierze udział w rozkładaniu pokarmu i uczestniczy w procesie produkcji witaminy K i witamin z grupy B. Jest ona elementem występującym naturalnie we florze jelitowej i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.
Zdarza się jednak, że w pewnych warunkach szczepy bakterii E. Coli są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Niekiedy bakteria ta zaburza prawidłową pracę układu pokarmowego, nerwowego i oddechowego.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Zakażeniem pałeczką okrężnicy
Zakażenie patogennymi szczepami bakterii może przyczynić się do pojawienia się infekcji w drogach moczowych, zakażenie nerek i pęcherza, zapalnie płuc, zapalenie otrzewnej lub zapalnie opon mózgowych u noworodków. Odnotowano również przypadki śmiertelne.
Mało charakterystyczne objawy, które często bagatelizujemy to biegunka, ból brzucha, nudności, osłabienie organizmu. Tego rodzaju symptomy łatwo pomylić z objawami innych dolegliwości.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Co zrobić, by nie zakazić się E.Coli?
Żeby uniknąć zakażenia, należy przede wszystkim często myć ręce mydłem pod ciepłą bieżącą wodą, unikać zarażonego jedzenia i dbać o higienę spożywanych przez nas produktów. Groźna bakteria może znajdować się w warzywach, owocach, surowym mięsie (zwłaszcza w wołowinie), mleku, nabiale oraz w wodzie, którą pijemy.
Można się nią zarazić również podczas stosunku analnego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.