Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Może uszkodzić wątrobę i nerki. Te osoby nie mogą jej przyjmować

17

Mogłoby się wydawać, że to lek bezpieczny. Stosujemy go najczęściej, gdy pojawiają się pierwsze objawy grypy lub przeziębienia. Niestety nie każdy wie, że w niektórych przypadkach aspiryna stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Aspiryna nie jest bezpieczna dla każdego
Aspiryna nie jest bezpieczna dla każdego

Czy aspiryna jest bezpieczna? Wyjaśniamy

Kwas acetylosalicylowy (inaczej aspiryna) jest obecny praktycznie w każdej domowej apteczce. Jest powszechnie stosowana jako lek zwalczający objawy przeziębień i grypy, ponieważ ma właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Poza tym ten popularny medykament przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi i sprawdza się przy dolegliwościach układu sercowo-naczyniowego.

Światowa Organizacji Zdrowia uznaje aspirynę za preparat względnie bezpieczny, jednak w niektórych przypadkach jego nieodpowiednie stosowanie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Efektami ubocznymi jej zażywania mogą być uszkodzenie nerek i przewodu pokarmowego, astma oskrzelowa, a nawet przedwczesny zgon.

Na aspirynę powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży i karmiące piersią, pacjenci chorzy na cukrzycę, osoby mające problemy z wątrobą oraz dzieci.

Zdaniem dr Anny Garbień z Oddziału dziecięcego SP ZOZ w Brzesku, która rozmawiała z portalem WP parenting, aspiryny zdecydowanie nie powinno się podawać dzieciom, które nie ukończyły 12. roku życia. Zażywanie aspiryny przez pacjentów w tym wieku podnosi ryzyko zespołu Reye'a. Rozwój tego schorzenia następuje 1-14 dni po przyjęciu przez dziecko leku zwierającego kwas acetylosalicylowy.

Objawami zespołu Reye'a są przede wszystkim biegunka, wymioty, nudności, gorączka, problemy z oddychaniem, zaburzenia słuchu i prawidłowego widzenia. Odnotowano także przypadki utraty przytomności i przedwczesnego zgonu. Lekarz pediatra dodaje, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się głównie dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Mniej narażone na zespół Reye'a są niemowlaki.

"Zespół Reye'a atakuje głównie wątrobę dziecka. Nie da się przewidzieć, kiedy i czy w ogóle się pojawi. Prawdopodobnie pacjent musi mieć określone predyspozycje, aby choroba zaistniała. Nie ma też opracowanej specjalistycznej metody leczenia tej choroby, należy przede wszystkim jak najszybciej rozpocząć leczenie szpitalne i skupiające się na leczeniu uszkodzonej wątroby" - podsumowała w rozmowie z WP parenting dr Garbień.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić