Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Możemy dożyć 120 lat. Ekspertka zdradza, jak się do tego przygotować

10

W Dzień Seniora internistka i geriatra Judyta Samul-Jastrzębska w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśnia, jak przygotować się do starzenia, by w zdrowiu i aktywności dożyć nawet 120 lat. Podkreśla, że to nie metryka, ale samopoczucie i styl życia decydują o naszym wieku.

Możemy dożyć 120 lat. Ekspertka zdradza, jak się do tego przygotować
Ekspertka zdradza, jak wydłużyć sobie życie. (Getty Images, mixetto)
Koniec życia czeka nas wszystkich, pozostaje tylko pytanie, w jakim będziemy stanie i kiedy to nastąpi. Niektórzy naukowcy za taką granicę uznają 120. rok życia, być może uda się ją jeszcze przesunąć — powiedziała Judyta Samul-Jastrzębska w rozmowie z PAP.

Jak dodaje ekspertka, na starzenie można się przygotować, zachowując dobrą kondycję fizyczną i psychiczną przez wiele lat. Światowa Organizacja Zdrowia określa początek starości na 60. rok życia, jednak wielu ludzi w tym wieku nie czuje się seniorami. - Moim zdaniem wieku nie powinniśmy określać tylko za pomocą metryki, ale przede wszystkim samopoczucia, jak też wieku biologicznego — myślę, że to jest najlepszy miernik starości — dodała ekspertka.

Ekspertka zwraca uwagę, że choć niektórzy 60-latkowie zmagają się z chorobami, podczas gdy 80- czy 90-latkowie są aktywni i pełni energii. Kluczem do zdrowego starzenia jest styl życia oparty na pięciu filarach medycyny stylu życia: zbilansowany sposób odżywiania, aktywność fizyczna, zdrowy sen, relacje międzyludzkie oraz unikanie nałogów. - To działania, które możemy podjąć sami – zaznacza Samul-Jastrzębska. Dodaje, że nawet niewielkie ilości alkoholu i nikotyny są szkodliwe dla zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nazywają je Małym Wersalem. Jedno z najstarszych uzdrowisk Europy
- Co ważne – jeśli podejmiemy aktywność fizyczną nawet dopiero w szóstej czy siódmej dekadzie naszego życia, także to zadziała korzystnie – zaznacza Samul-Jastrzębska w rozmowie z PAP

Starzenie się skóry — czego unikać?

Samul-Jastrzębska zwraca uwagę na ochronę skóry przed fotostarzeniem. Promieniowanie UVA i UVB odpowiada za 80% niekorzystnych zmian skórnych i zwiększa ryzyko nowotworów.

Zarówno osoby młode, jak i seniorzy, powinni stosować kremy z filtrem. Zwłaszcza w okresach najbardziej gorących, bo choć promienie słoneczne są potrzebne do syntezy witaminy D3, bardzo ważnej, chociażby dla układu odpornościowego, to długie przebywanie w słońcu, zwłaszcza kiedy jest ono w zenicie, jest niekorzystne – stwierdza ekspertka cytowana przez PAP.

Dodaje, że dieta bogata w naturalne antyoksydanty, takie jak kwercetyna czy kurkumina, wspomaga procesy przeciwstarzeniowe.

Specjalistka rekomenduje, by po ukończeniu 60 lat udać się na profilaktyczną wizytę do geriatry. - Niestety, większość pacjentów, zarówno z racji niedoboru geriatrów, jak też z powodu niewiedzy innych lekarzy, trafia do specjalistów z tej dziedziny za późno, w stanie obciążenia licznymi chorobami — dodaje.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić