Do objawów, które świadczą o cichym udarze i zwiastować pojawienie się niedokrwiennego udaru mózgu, można zaliczyć dolegliwości bólowe. U pacjentów pojawia się kłucie w połowie twarzy i głowy, po czym chory odczuwa ostry ból. Zawroty głowy i zaburzenie widzenia również mogą świadczyć o udarze.
Jak wynika z badań statystycznych, 44 proc. osób po przebytym udarze skarżyło się wcześniej na problemy ze wzrokiem. Udar może powodować również trudność z wypowiadaniem słów. Chorzy mogą mieć problem z odpowiedzią na nawet najprostsze pytania i zamiast logicznych zdań wydawać z siebie niewyraźne dźwięki. Utrata równowagi to też jeden symptomów tego schorzenia. Bardzo często udar powoduje niedowład lub paraliż dolnych i górnych kończyn, który uniemożliwia normalne poruszanie i wykonywanie prostych czynności.
Najbardziej nieoczywistym objawem udaru jest zmęczenie. Wyczerpanie i brak energii nie jest niczym dziwnym i może dotyczyć każdego, kto wykonuje ciężką pracę fizyczną lub umysłową. Jeżeli zmęczenie jest tak dokuczliwe, że uniemożliwia nam wstanie z łóżka, wówczas powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie. U pacjentów dotkniętych udarem można zauważyć też paraliż twarzy. W tej sytuacji chory ma problemy z otworzeniem ust, wypowiedzeniem słów i spożywaniem posiłków. Udar zaburza również prawidłowe funkcjonowanie ośrodka mózgu, który odpowiada za pracę układu oddechowego w naszym organizmie. Dlatego choroba powoduje czasem czkawkę i problemy oddychaniem.
Pamiętajmy, że żadnych z wyżej wymienionych objawów nie wolno bagatelizować i jeśli się pojawią, trzeba błyskawicznie zareagować. Żeby uniknąć wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu, należy przede wszystkim zrezygnować z palenia papierosów, częstego sięgania po alkohol, a także pamiętać o regularnej aktywności fizycznej i zdrowej diecie. Warto też przynajmniej raz na pół roku profilaktycznie wykonywać odpowiednie badania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.