Zbyt duża ilość białej substancji na języku, a także w pozostałych częściach jamy ustnej może być symptomem rozwoju chorób ogólnoustrojowych. Jedną z nich jej leukoplakia czy zrogowacenie, na które skarżą się najczęściej palacze. Objawem jest pojawienie się białych, opalizujących plam lub smug i zbitych warstw zrogowaciałych komórek wewnątrz jamy ustnej. Tego rodzaju zmiany bardzo często oznaczają rozwój komórek nowotworowych w organizmie.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Nienaturalna barwa języka występuje również u osób chorych na kiłę, którą można zarazić się, uprawiając seks. Kiła objawia się białoszarym nalotem na języku pojawiającym się podczas drugiego etapu rozwoju choroby.
Biały nalot na języku to w niektórych przypadkach jeden z pierwszych objawów płonicy zwanej również szkarlatyną. W dalszej fazie choroby następuje oddzielenie się białej substancji i język zmienia barwę na malinowy.
Kolejnym schorzeniem ogólnoustrojowym, przy którym język zmienia swój naturalny kolor, jest dur brzuszny. Wówczas język pokrywa białoszary osad. Nie występuje on jednak na czubku i brzegach języka, ponieważ mają one intensywny czerwony kolor.
Biały nalot pokrywający język jest bardzo często objawem grzybicy jamy ustnej, grzybicy gardła lub zakażenie grzybiczego języka.
Jeżeli zauważymy jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów, który po krótkim czasie nie ustąpi samoistnie, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl