Zespól cieśni nadgarstka bardzo często dotyka osób pracujących przy komputerze, posługujących się na co dzień myszką. Ale choroba ta atakuje nie tylko informatyków, ale także muzyków, rowerzystów, tenisistów czy budowlańców, którzy używają młotów pneumatycznych. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się też osoby w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat wielokrotnie powtarzające te same ruchy i czynności.
Do przyczyn rozwoju schorzenia możemy zaliczyć też choroby współistniejące, takie jak reumatoidalne zapalnie stawów, dnę moczanową, tłuszczaki, kostniaki czy niedoczynność tarczycy.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Jednym z objawów, których nie należy lekceważyć, jest mrowienie rąk. Uczucie mrowienia pojawia się w kciuku, drugim i trzecim palcu, a także w połowie czwartego. Jak zauważa ortopeda traumatolog dr Rafał Mikusek w rozmowie WP abcZdrowie, symptom ten nie występuje w najmniejszym palcu. Dlatego, że piąty palec jest unerwiony z innego nerwu. Ekspert podkreśla również, że ta dolegliwość pojawia się w nocy, co powoduje zaburzenia snu spowodowane bólem ręki. Wówczas pacjent jest zmuszony wstać z łóżka i rozruszać się, żeby objawy ustąpiły.
Przy tej chorobie pojawia się również uczucie palenia wewnątrz ręki. Dolegliwość zazwyczaj zaczyna się od nadgarstka i biegnie w kierunku palców. Zdarza się również, że odczuwane jest od końcówek palców w drugą stronę. Czasem ból występuje tylko w nadgarstku. Lekarz radzi, by w przypadku, gdy tego rodzaju objawy nie ustępują przez 2-3 tygodnie, nie lekceważyć ich i udać się do specjalisty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.