Tętniak aorty brzusznej to schorzenie, które dotyka najczęściej osoby po czterdziestce. U pacjentów cierpiących na tę chorobę, średnica aorty powiększa się o 50 proc. i pojawia się tętniak. Jego pęknięcie może spowodować krwotok, wstrząs, a w rezultacie nawet zgon. W początkowym stadium tętniak może nie dawać żadnych objawów, jednak kiedy rośnie, staje się coraz bardziej niebezpieczny. Im wcześniejsze zdiagnozowanie tej poważnej dolegliwości, tym większa szansa na wyleczenie.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Gdy bezobjawowy tętniak rozwija się w aorcie brzusznej, pacjent może skarżyć się na wzdęcia, uczucie pełności lub tętnienia w brzuchu. Jednak tego rodzaju symptomy są na tyle mało charakterystyczne, że bez wykonania odpowiednich badań. ciężko je jednoznacznie zinterpretować.
Z kolei tętniaka objawowego można rozpoznać podczas badania palpacyjnego. Wykonuje je specjalista lub lekarz rodzinny. Są to bardziej charakterystyczne objawy, jednak nierzadko mylone ze stanem zapalnym pęcherza moczowego, zapaleniem wyrostka robaczkowego lub dolegliwościami związanymi z kręgosłupem. Na początku tętniak objawowy powoduje ostry ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, który może promieniować do krocza, pęcherza moczowego i ud. Wraz ze wzrostem tętniaka pojawiają się inne objawy. Wówczas ucisk na moczowód powoduje krwiomocz lub białkomocz. U 20 proc. chorych występuje szybki spadek masy ciała.
Trzecim rodzajem jest tętniak pęknięty, który powoduje nagły i silny ból w podbrzuszu. Może promieniować do krocza i okolicy lędźwiowej. Objawom towarzyszy wysoka gorączka, wymioty i zaburzenia wzrokowe. Inne symptomy to porażenie i niedowład kończyn, a także problemy z utrzymaniem równowagi. Są to tak silne objawy, że wymagają natychmiastowej interwencji lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.