pogoda
Warszawa
19°
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Myślała, że do oka wpadł jej piasek. Niedługo później straciła wzrok

6

Kobieta była przekonana, że do oka wpadło jej ziarenko piasku podczas kąpieli w morzu. Prawda okazała się znacznie bardziej przerażająca. Zaatakował ją groźny pasożyt.

Myślała, że do oka wpadł jej piasek. Niedługo później straciła wzrok
Brooklyn McCasland straciła wzrok w prawym oku (GoFundMe, Instagram)

Brooklyn McCasland w rozmowie z "The Sun" zdradziła, że w sierpniu wyjechała do Alabamy z przyjaciółmi. Podczas wakacyjnego wypoczynku pływała w morzu, nie zdejmując soczewek kontaktowych przed wejściem do wody. Po powrocie do domu 23-latka mierzyła się z dotkliwym bólem oka, dlatego zdecydowała się odwiedzić swojego lekarza. Przypuszczała, że w oku utknęło jej ziarenko piasku. Lekarz stwierdził, że to "zwykła infekcja".

Trwające ponad miesiąc leczenie nie przyniosło jednak oczekiwanego rezultatu i ulgi. Jak podkreślała, znosiła w tym czasie "najgorszy ból, jakiego kiedykolwiek doświadczyła". Do tego zaczęła tracić wzrok w zainfekowanym oku.

Ostatecznie zdiagnozowano u niej acanthamoeba keratitis, czy pełzakowe zakażenie rogówki. Choroba wywoływana jest przez pierwotniaki z grupy Acanthamoeba. Jak wskazuje "The Sun" przed Brooklyn jeszcze długie miesiące leczenia infekcji. Młoda kobieta ma nadzieję, że odzyska jeszcze wzrok, na co szansą jest przeszczep rogówki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rak szyjki macicy. Historia Agnieszki

Przyjaciel Brooklyn założył na ten cel specjalną zbiórkę na stronie GoFundMe. Jordan Yoder planuje zebrać 10 000 dolarów. Suma ta ma nie tylko pomóc sfinansować przeszczep rogówki, ale i wesprzeć Brooklyn finansowo, gdy nie jest w stanie samodzielnie zarabiać.

Poważna infekcja oka

Acanthamoeba keratitis to rzadka, ale poważna infekcja oka, która jeśli nie jest odpowiednio szybko i dobrze leczona, może doprowadzić do utraty wzroku. Choroba najczęściej dotyka osób noszących soczewki kontaktowe. Jak można przeczytać na stronie Medicover Hospitals, Acanthamoeba jest patogenem występującym dość powszechnie, co zwiększa ryzyko zakażenia nią.

Można go znaleźć w różnych środowiskach, takich jak gleba, kurz i źródła wody, w tym woda z kranu i baseny. Chociaż sam organizm nie jest szkodliwy dla większości osób, może stanowić poważne zagrożenie dla osób noszących soczewki kontaktowe - czytamy na wspomnianej stronie.

Do zakażenia może dojść, kiedy soczewka ma kontakt ze skażoną patogenem wodą. Dlatego tak ważne jest, żeby nie pływać w soczewkach, nie brać w nich prysznica, ani nie płukać ich wodą z kranu. To pozwala uniknąć poważnego zagrożenia i przykrych konsekwencji.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Analitycy ISW ostrzegają. Zamrożenie konfliktu nie wyklucza ataków Rosji
Tragedia w wodnym parku rozrywki. Nie żyje 2-latka
Stanowcza zapowiedź J.D. Vance'a. Mówi o Rosji i Ukrainie
Spędził 2,5 roku w rosyjskiej niewoli. Relacja Stanisława
Prowokacja chińskich myśliwców? Uchwycili je nad świętym miastem
Francuska prasa: Franciszek popełniał błędy w sprawie wojny w Ukrainie
13-letni Kacperek ważył 10 kg. Matka była poczytalna. Usłyszała zarzuty
Lądowali śmigłowcem na zieleni miejskiej. Pilot będzie miał problemy
Kierowca audi z S14 pod Łodzią będzie miał problemy. Policja zabiera głos
Jak usunąć kleszcza? Pamiętaj o ważnej zasadzie
Ukradł z marketu 172 kostki masła. Grozi mu nawet 5 lat więzienia
Chciała sprzedać łóżeczko. Straciła 15 tys. zł
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić