Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 

MZ milczy. Lek zniknął z Polski, a zamienników nie ma

88

Ten popularny w naszym kraju lek zażywają osoby dotknięte osteoporozą i innymi chorobami związanymi z niedoborem wapnia. Niestety obecnie Alfadiol nie jest dostępny w polskich aptekach i nie można kupić medycznego zamiennika. Co mają w takiej sytuacji zrobić pacjenci? Nie wiadomo, ponieważ Ministerstwo Zdrowia jeszcze nie skomentowało sprawy.

MZ milczy. Lek zniknął z Polski, a zamienników nie ma
Alfadiol to lek zawierający syntetyczną pochodną witaminy D. Niestety w Polsce jest nie do kupienia (Licencjodawca)

Alfadiol jest jedynym preparatem medycznym na naszym rynku zawierającym alfakalcydol. Jest to pochodna witaminy D, dzięki której wapń jest lepiej wchłaniany do organizmu. Lekarze przepisują ten lek osobom cierpiącym na niedobór witaminy D i jej czynnych metabolitów, któremu towarzyszyszy osteoporoza starcza lub osteoporoza postmenopauzalną.

Alfadiol zażywają również pacjenci z rozmiękaniem i krzywicą kości, niedoczynnością przytarczyc i zbyt niskim stężeniem wapnia w krwiobiegu. Schorzenia mogące prowadzić do zaburzonej hydrolizacji witaminy D w nerkach również wymagają wdrożenia terapii z udziałem tego medykamentu. Stosuje się go również przy takich problemach zdrowotnych jak osteodystrofia nerkowa, niewydolność nerek związane z zaburzoną gospodarką wapniową, oraz zespół nerczycowy pojawiające się u dzieci, które przez dłuższy musiały przyjmować glikokortykosteroidy.

Niestety produkcja Alfadiolu została wstrzymana, a na polskim rynku brakuje leku o podobnym działaniu.

"Z GSK otrzymaliśmy informację, iż Alfadiol został usunięty z portfolio producenta i nie będzie już dłużej dostępny w aptekach. Obecnie preparat nie posiada dostępnych zamienników, dlatego w razie problemów z realizacją recepty należy skonsultować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia" – poinformował portal gdziepolek.pl.

Liczne apele wystosowane przez pacjentów spowodowały, że w tej sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek, który napisał list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

"Z informacji przekazanych przez zaniepokojonych pacjentów pilnie potrzebujących wskazanego leku wynika, że w aptekach obecnie nie można już praktycznie znaleźć leków o dawce 0,25 mg, natomiast dawka 1 mg jest już dostępna na poziomie marginalnym (znajduje się w kilku aptekach w Polsce)" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich.

RPO podkreślił również, że jak wynika z art. 68 Konstytucji RP, władze publiczne mają obowiązek zapewnić obywatelom równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej niezależnie od ich sytuacji materialnej. Niestety na razie ministerstwo nie odniosło się do tej sprawy.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić