Nie bez powodu jednym ze składników tej mikstury jest melisa, która wykazuje silne właściwości uspokajające, a także pomaga na bezsenność, stany lękowe, przewlekłe zmęczenie i napięcie. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza przede wszystkim olejkom eterycznym zwłaszcza cytralowi i kariofilenowi. To zioło usprawnia również procesy trawienne i metaboliczne, pomaga obniżyć cholesterol i poprawia koncentrację.
Kwiaty lipy działają napotnie i przeciwgorączkowo i uspokajająco. Z koeli korzeń arcydzięgla wpływa korzystnie na pracę naszych jelit i układu nerwowego. Spożywanie domowych preparatów na bazie wyciągu z dziurawca poleca się osobom cierpiącym na kamicę moczową i schorzenia dróg żółciowych.
Głóg reguluje ciśnienie tętnicze, poprawia kondycję naszego serca i redukuje uczucie niepokoju. Natomiast dzika róża jest bogactwem witaminy C i innych cennych elementów. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy ta roślina zmniejsza ryzyko nowotworów, opóźnia proces starzenia się organizmu i niszczy szkodliwe wolne rodniki.
Składniki:
2 łyżki kwiatu lipy,
2-3 łyżki korzenia arcydzięgla,
2-3 łyżki suszonej melisy,
3 szklanki soku z czarnej porzeczki,
2 łyżki głogu,
1 łyżeczka dziurawca,
1 łyżeczka zmielonej dzikiej róży.
Sposób przygotowania i dawkowanie:
Roślin obecnych w przepisie nie musimy zbierać samodzielnie. Możemy je kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Na początek wszystkie zioła należy wrzucić do garnka, zalać porzeczkowym sokiem i gotować przez kilka minut na małym ogniu. Po upływie tego czasu mieszaninę zdejmujemy z kuchenki i trzymamy pod przykryciem przez ok. godzinę.
Kiedy mikstura wystygnie, należy ja dokładnie przecedzić przez sitko. Napój zlewamy do butelki i wstawiamy do lodówki. Zalecana dawka to jedna łyżeczka tego specyfiku spożywana dwa razy dziennie.