Cynk to pierwiastek, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, chroniąc nas tym samym przed chorobotwórczymi bakteriami i wirusami. Gdy organizm nie zmaga się z niedoborem cynku, nasze włosy i paznokcie są mocne, a skóra gładka i zdrowa – znikają zaczerwienienia, wysypki czy podrażnienia.
Cynk wykorzystuje się również wspomagająco przy leczeniu cukrzycy, schizofrenii, depresji czy niedoczynności tarczycy. Poza tym jego właściwa podaż wspomaga funkcjonowanie naszego mózgu.
Zapotrzebowanie na cynk zależy nie tylko od wieku, ale i od płci, chociaż przyjmuje się, że całkowite zapotrzebowanie na cynk wynosi od 3 mg do 12 mg dziennie. Jego suplementacja powinna być jednak ściśle kontrolowana przez lekarza. Nie wolno też zapominać o tym, że nadmiar tego cennego pierwiastka odkłada się w wątrobie i nerkach, a to z kolei doprowadza do problemów z wchłanianiem miedzi.
Gdy w naszym organizmie zaczyna jej brakować, możemy być nadpobudliwi i częściej niż zwykle łapać infekcje. Niedobór miedzi prowadzi też do anemii, osłabia siłę mięśni, doprowadza do zaburzeń ciśnienia krwi i problemów z koncentracją.
Należy pamiętać, że odpowiednio zbilansowana dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, powinna pokrywać nasze codzienne zapotrzebowanie na cynk. A w jakich produktach znajdziemy ten pierwiastek?
Przede wszystkim w mięsie i podrobach, rybach, nabiale, pestkach dyni, czosnku, cebuli, żółtych serach, ryżu, nasionach słonecznika, grochu czy w jajkach. By zwiększyć jego przyswajalność należy wprowadzić jedzenie zawierające kwas cytrynowy, takie jak np. owoce cytrusowe, porzeczki, truskawki czy maliny.