Glin jest pierwiastkiem naturalnie obecnym w przyrodzie, co skutkuje licznymi mitami na temat jego wpływu na zdrowie. Część z nich dotyczy bardzo popularnego - także w naszym kraju - napoju. Niektórzy sądzą, że picie herbaty z cytryną prowadzi do tworzenia się cytrynianu glinu, który ma być bardzo szkodliwy dla mózgu. Jednak dietetyk Joanna Smarzak w rozmowie z WP abcZdrowie twierdzi, że takie obawy są mocno przesadzone.
Herbata z cytryną z pewnością nam nie zaszkodzi
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dietetyczka przekonuje, że do niedawna takie informacje istniały w opinii publicznej, natomiast w przypadku tego połączenia jest to mit. Podczas parzenia herbaty z liści do naparu uwalnia się zaledwie ułamek procenta zawartego w nich glinu. Aby taki napój był szkodliwy, należałoby wypić go w ogromnych ilościach. Dodanie plasterka cytryny do herbaty z pewnością nie będzie szkodliwe.
Glin można znaleźć w wielu popularnych produktach spożywczych, takich jak zboża, grzyby, rośliny strączkowe oraz niektóre owoce, np. czerwoną porzeczkę. To jednak nie jedyne produkty, które go zawierają. Co ciekawe, jest obecny także w ziołach jak kminek, majeranek czy tymianek. Specjaliści podkreślają jednak, że w niewielkich ilościach glin nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Ponadto związki glinu są dodawane do niektórych leków i kosmetyków, a także mogą przenikać do jedzenia z naczyń kuchennych.
Dietetyczka Kinga Głaszewska widziała zestawienie dotyczące przecieru pomidorowego, gotowanego zarówno w garnku aluminiowym, jak i stalowym. W pierwszym przypadku przecier miał ok. 17 mg glinu na kilogram, z kolei w drugim - ani jednego.
Wygląda więc na to, że spory wpływ na zawartość glinu w wybranych produktach spożywczych ma także sposób ich przyrządzania. Stalowe garnki są jednym ze sposobów na uniknięcie nadmiaru tego pierwiastka.
Jaka jest bezpieczna dawka glinu?
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ustalił, że bezpieczna tygodniowa dawka glinu wynosi 7 mg na kilogram masy ciała. Przyjęcie dużej dawki jednorazowo może poważnie zaburzyć funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i może gromadzić się w kościach i płucach. Ten pierwiastek jest bardzo szkodliwy dla starszych ludzi. Eksperci zaznaczają, że glin łatwiej odkłada się w mózgu pacjentów z chorobą Alzheimera.