O nagłym powrocie krztuśca mówi się w ostatnich kilku latach. Za rozwój choroby odpowiedzialna jest pałeczka krztuśca Bordetella pertussis, a jej nosiciel drogą kropelkową może zakazić nawet siedemnaście osób.
O przebiegu choroby i jej objawach w rozmowie z dziennikarzami Faktu opowiada doktor Waldemar Pawłowski pracujący w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w Iławie.
Na krztusiec najczęściej chorują dzieci, objawem jest uporczywy kaszel, który może prowadzić do wymiotów, szczególnie u małych dzieci i niemowlaków. Powoduje duszność i niedotlenienie - mówi na łamach tabloidu doktor.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I podkreśla, że chorobę trudniej rozpoznać u dorosłych bo początkowe objawy przypominają infekcję grypową czy przeziębieniową. Warto jednak zwrócić uwagę na kaszel, który w przebiegu krztuśca jest dość charakterystyczny.
Lekarz dodaje, że kaszel wydobywający się z płuc przechodzi w świst, czasem dźwiękiem przypomina pianie i jest podobny jak przy zapaleniu oskrzeli, co może powodować duszność.
Leczenie objawowe polega na podaniu leków przeciwkaszlowych i wykrztuśnych. Krztusiec, jako infekcja bakteryjna leczona jest antybiotykiem — mówi doktor Pawłowski na łamach Faktu.
Ważne aby w tym czasie odizolować pacjenta tak, by nie zarażał innych osób. Warto też poddawać się szczepieniom, szczególnie w przypadku dzieci. Lekarz przestrzega też przed bagatelizowaniem objawów.
Zlekceważenie choroby może prowadzić do groźnych powikłań, jak rozprzestrzenienia się stanu zapalnego w płucach i doprowadzenia do zapalenia płuc, krwawienia z nosa, czy przy bardzo uporczywym kaszlu — przepukliny. Krztusiec powoduje też zapalenie opon mózgowych, szczególnie u małych dzieci — podkreśla.