Najczęstszy objaw boreliozy
Borelioza to najczęściej występująca choroba odkleszczowa, która jest wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Każdego roku do szpitali trafia kilkadziesiąt tysięcy zakażonych osób, ale diagnoza bywa podstępna.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że borelioza może ujawnić się nawet kilka lat po ukąszeniu kleszcza, a nie każde ugryzienie kończy się zakażeniem. Ważne, by nie ignorować objawów, bo powikłania mogą doprowadzić do problemów z sercem i układem nerwowym.
Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Przez wiele osób zmiana na skórze nazywana jest "bawolim okiem". Najczęściej wskazuje na krętkowicę kleszczową i szacuje się, że pojawia się u 40-60 procent chorych w ciągu kilku tygodni po ukąszeniu.
To grypa czy już borelioza?
Rumień jest zdecydowanie najbardziej charakterystycznym objawem, który może wskazywać na boreliozę. Nie u wszystkich się on jednak pojawia, a inne symptomy mogą być subtelne i łatwo je przeoczyć. Na co zwracać uwagę?
Jeśli doszło do zakażenia, u chorych mogą pojawić się grypopodobne objawy. W takich okolicznościach warto się upewnić, że infekcja nie jest spowodowana boreliozą. Najczęściej pojawiają się w ciągu miesiąca od zakażenia.
Czasem borelioza przez wiele lat czai się w organizmie i daje o sobie znać dopiero po kilku latach. Wiele zależy od czynników środowiskowych i szczepu bakterii, to samo tyczy się pierwszych objawów, które mogą wskazywać na chorobę.
Objawy, których nie należy ignorować
Do objawów, które mogą wskazywać na zakażenie należy przede wszystkim rumień, bóle głowy, stawów i mięśni, gorączka, dreszcze, drętwienie szyi i mdłości. Mogą również pojawić się problemu z pamięcią i mgła mózgowa.
Czasem w wyniku zakażenia dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia mięśni twarzy, neuropatii obwodowej, problemów ze wzrokiem i słuchem oraz dolegliwości sercowych. Borelioza daje wiele objawów, które łatwo wziąć za inne dolegliwości.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do ukąszenia i od jakiegoś czasu zmagasz się ze złym samopoczuciem, warto skonsultować się z lekarzem. Najważniejsza jest świadomość choroby i oglądanie ciała, szczególnie po spacerach w lesie lub parku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.