Walory grejpfruta
Grejpfruty składają się w niemal 90 proc. z wody, co daje im miejsce na podium najbardziej nawadniających owoców. Ta mieszanka pomarańczy z pomelo — bo tak się o grejpfrutach mówi — bogata jest w witaminy z grupy B (w tym kwas pantotenowy i biotynę) oraz witaminę A i C.
Omawiane cytrusy są także źródłem karotenów (likopenu i beta-karotenu) i flawonoidów (kempferolu, kwercetyny, hesperydyny i naryngeniny), które działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i przeciwalergicznie. Zawierają też pektyny, wapń, fosfor, żelazo, cynk, magnez i potas.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Poprawiają więc stan skóry, wzmacniają odporność (są źródłem wzmacniających układ immunologiczny witamin) i korzystnie wpływają na układ krążenia (obniżają poziom cholesterolu, wzmacniają i uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszają krzepliwość krwi).
Grepjfrut wspomaga odchudzanie
Grejpfruta cechuje niska kaloryczność (42 kalorie/100 gramów), niski indeks glikemiczny (równy 47) i wysoka zawartość błonnika, który odpowiada za uczucie sytości.
Japońscy naukowcy udowodnili również, że sok z grejpfruta podnosi poziom glicerolu w osoczu (zmagazynowana energia zostaje zmetabolizowana w glukozę), i niszczy wiązania tłuszczowe w organizmie, a zapach olejku grejpfrutowego spowalnia działanie nerwu przywspółczulnego żołądka, który stymuluje grelinę - "hormon głodu" wywołujący uczucie apetytu.
Zawartość błonnika i spowolnienie "hormonu głodu" jest więc główną zaletą grejpfruta jako szybkiej przekąski — po tym owocu nie będziemy szybko głodni.
Przeciwskazania
Należy jednak pamiętać, że między spożyciem grejpfruta a zażyciem dowolnych leków zaleca się co najmniej kilkugodzinną przerwę. Naringina i furanokumaryny zawarte w owocu hamują aktywność enzymów wątrobowych, co oznacza, że substancje lecznicze mogą skumulować się w organizmie, doprowadzając do wystąpienia niebezpiecznych skutków ubocznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.