Objawy raka trzustki
U 75 proc. pacjentów we wczesnym stadium choroby występuje przewlekłe zmęczenie, złe samopoczucie i - co ważne - uporczywe swędzenie skóry. Choć symptomy te mogą wskazywać na inne dolegliwości, istotne jest, by zbadać, czy nie są oznaką rozwijającego się raka trzustki.
Inne charakterystyczne raka trzustki objawy to:
- żółtaczka, czyli zażółcenie skóry i oczu,
- krwawienia z żołądka lub jelit,
- intensywne pragnienie,
- ciemnożółty mocz,
- bóle w górnej części brzucha promieniujące do pleców,
- zmiany rytmu wypróżniania,
- jasne i luźne stolce,
- bóle podczas jedzenia,
- wzdęcia, nudności, niestrawność i zgaga,
- problemy z połykaniem,
- nagle spadająca masa ciała,
- gorączka,
- obrzęki brzucha.
Jeżeli te objawy utrzymują się przez dłuższy czas, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo
Rak trzustki. Grupa ryzyka
Rak trzustki głównie dotyka osoby powyżej 75 lat, rzadziej osoby młodsze niż 40 lat. Wiek to ważny, ale nie jedyny czynnik ryzyka. Do innych należą przede wszystkim: palenie tytoniu, przewlekłe zapalenie trzustki, otyłość, cukrzyca, dieta obfitująca w tłuszcze nasycone oraz historia rodzinna nowotworu trzustki.
Nowe nadzieje w leczeniu
Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu (HKBU) odkryli, że izolikwirytygenina, flawonoid wyizolowany z lukrecji, posiada właściwości przeciwnowotworowe, wpływające na hamowanie rozwoju raka trzustki przez blokadę autofagii.
Naukowcy zamierzają kontynuować badania z udziałem ludzi. Jeśli wyniki się potwierdzą, w przyszłości leczenie raka trzustki może stać się znacznie bardziej efektywne.
Przypomnijmy, że to właśnie na raka trzustki zmarła polska aktorka Anna Przybylska czy gwiazdor hollywoodzki Patrick Swayze.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.