oprac. Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Najboleśniej żądlące osy w Polsce. Zobacz jak je rozpoznać!

8

Klecanki to najboleśniej żądlące osy w Polsce. Ukąszenie tego owada jest o wiele bardziej bolesne niż po użądleniu szerszenia. Okazuje się, że osa ta wyróżnia się spośród innych gatunków występujących w kraju. Popularny youtuber mówi, jak rozpoznać klecankę.

Najboleśniej żądlące osy w Polsce. Zobacz jak je rozpoznać!
Tak wygląda klecanka pospolita. Jej użądlenie jest bolesne (Youtube, Youtube)

Ogromny ból, swędzenie, duży obrzęk - to tylko część konsekwencji po użądleniu przez klecankę pospolitą. Niektórych dotykają też bóle głowy, wymioty i mdłości. W przypadku reakcji alergicznej, może dojść do poważnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Klecanka pospolita to najboleśniej żądląca "osa" w kraju. Ból potęguje podwójne ukąszenie. Owad używa żądła, ale też żuwaczek. Klecanki występują na terenie całego kraju. Najczęściej spotkamy je na łąkach i polanach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ugryzienia przez owady. "Nasza krew jest im potrzebna do życia"

Co ważne, klecanki są mniej agresywne od osy pospolitej. Raczej nie atakują człowieka, chociaż upodobały sobie tereny zamieszkiwane przez ludzi. Istotne jest to, że - mimo bólu spowodowanego ugryzieniem - klecanki mają jad niegroźny dla człowieka (chyba, że do chodzi do wspomnianej reakcji alergicznej).

Jak odróżnić klecankę od osy pospolitej?

Twórca kanału Venomous Art, Wojciech Kubiak nagrał wideo, w którym mówi o klecankach. Jak zauważył youtuber, owady można odróżnić od popularnych u nas os pospolitych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: KLECANKI - Najboleśniej żądlące osy w Polsce
Klecanki są jednymi z najpopularniejszych osowatych w Polsce. Często są mylone z osami pospolitymi. Klecanki występują zwykle na południu kraju. Są smuklejsze od zwykłych os i mają pomarańczowe lub żółte czułki. Osy mają czułki czarne - mówi Kubiak w nagranym przez siebie materiale.

Pamiętajmy, że klecanki są owadami pożytecznymi. Nie powinno się ich zabijać, ani straszyć. To sposób na uniknięcie ich ataku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić