Mało kto wie, że skórka ziemniaka nadaję się do spożycia i może być zdrowsza niż miąższ bulwy. W ziemniaczanej łupinie nie znajdziemy takiej ilości sodu i tłuszczu co w pozostałej części tego warzywa.
Zwłaszcza osoby będące na diecie odchudzającej nie powinny pozbywać się obierków z ziemniaków. Dzięki nim można uniknąć uczucia głodu przez dłuższy czas. W ten sposób ograniczymy też liczbę spożywanych kalorii. Warto jednak pamiętać, że przed wykorzystaniem skórki ziemniaka, warzywo należy starannie wyszorować pod ciepłą bieżącą wodą.
W skórce ziemniaka znajdziemy sporo cennego błonnika pokarmowego, a także witaminę C, witaminy z grupy B, żelazo, jod, wapń, polifenole i kwas chlorogenowy.
Regularne spożywanie łupin z ziemniaków podnosi odporność na infekcje bakteryjne i wirusowe, dodaje energii, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, dolegliwości układu sercowo-naczyniowego i chorób nowotworowych.
Skórki ziemniaków nadają się również do użytku zewnętrznego. Zawierają związki fenolowe o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, dzięki którym doskonale sprawdzą się jako naturalny preparat na przebarwienia słoneczne, pojawiające się na naszym ciele. W tym celu świeżą skórkę z ciemnymi plamami należy regularnie wcierać w skórę.
Łupiny z ziemniaków można wykorzystać również jako naturalny środek zakrywający siwiznę i okład na niewielkie oparzenia.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie