Objawy raka piersi
Samodzielne badanie i oglądanie piersi powinno być regularną praktyką, która umożliwi wczesne wykrycie ewentualnych zmian.
Zobacz także: Lekarz o zdjęciu Ziobry: Nowotwór można wykryć
Poza guzkami są to:
1. Zmiany w wyglądzie piersi. Czyli wszelkie (zwłaszcza nieproporcjonalne) powiększenie lub zmniejszenie piersi, nienaturalne wciągnięcia skóry i nierówności.
2. Zmiany na skórze piersi. Zaczerwienienia, zgrubienia czy "skórka pomarańczowa" na piersiach.
3. Wyciek z brodawki. Zwłaszcza jeśli jest krwisty lub występuje tylko w jednej piersi.
4. Zmiany w położeniu lub kształcie brodawki sutkowej. Szczególnie jeśli są one jednostronne.
5. Ból piersi. Chociaż ból piersi może mieć wiele przyczyn niezwiązanych z rakiem, każdy przewlekły lub nietypowy ból powinien być skonsultowany z lekarzem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czynniki ryzyka rozwoju raka piersi
Rak piersi to nowotwór, który może rozwijać się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, chociaż u tych drugich występuje znacznie rzadziej. Wczesne wykrycie raka piersi ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia.
Szczególną uwagę na swoje piersi powinny zwracać osoby, które:
Mają "gęste" piersi
Wysoka gęstość oznacza, że piersi mają więcej tkanki gruczołowej i łącznej w porównaniu do tkanki tłuszczowej. Najskuteczniejszym badaniem gęstości piersi jest mammografia. Na zdjęciu mammograficznym tkanka tłuszczowa ma ciemny odcień, natomiast tkanka gruczołowa jest bardzo jasna. Radiolog powinien ocenić gęstość piersi właśnie na tej podstawie.
Są obciążone genetycznie
Najbardziej znane geny związane z rakiem piersi to BRCA1 i BRCA2. Istnieje jednak także kilkanaście innych genów, których mutacje mogą zwiększać ryzyko – to m.in. ATM, CHEK2, PALB2 i TP53.
Mutacje w tych genach mogą wykryć testy genetyczne przeprowadzane z krwi. Warto je przeprowadzić — zwłaszcza jeśli mamy w rodzinie historię choroby.
Zobacz także: Pięć razy pokonała raka. Onkolog nazywa ją "inspirującą"
Prowadzą niezdrowy styl życia
Nawyki życiowe mogą wpływać na ryzyko zachorowania na raka piersi. Do kluczowych negatywnych czynników należą nadmierne spożycie alkoholu, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość oraz stosowanie diety bogatej w tłuszcze nasycone.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.