Rak płuc to najczęściej diagnozowany nowotwór
Rak płuc stanowi 21 proc. wszystkich zdiagnozowanych nowotworów. Choroba znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Z badań jednak wynika, że palące kobiety są bardziej zagrożone niż mężczyźni, którzy sięgają po tyle samo papierosów.
Nowotwór jest niezwykle podstępny, przez wiele lat potrafi się rozwijać bez wyraźnych objawów. Pierwsze symptomy często pojawiają się w zaawansowanym stadium, kiedy dochodzi do przerzutów do innych narządów.
Według danych Very Well Health prawie 40 proc. osób z rakiem płuc w momencie diagnozowania ma już przerzuty do wątroby – właśnie na ten narząd najczęściej rozprzestrzenia się nowotwór. Wtedy zwykle jest już za późno.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Objawy raka płuc zauważysz na skórze
Oprócz oczywistych objawów, jak krwioplucie, silny kaszel i problemy z oddychaniem, raka płuc możemy zauważyć na skórze. Jeśli nowotwór pojawił się w okolicy przewodów żółciowych, może dojść do ich zablokowania, a tym samym żółknięcia skóry.
Żółtawe zabarwienie białka oka oraz plamy na skórze mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór. Przebarwieniom może towarzyszyć uporczywe swędzenie skóry i łuszcząca się skóra, szczególnie w zgięciach kolan i łokci.
Zobacz także: Trzy objawy raka. Pojawiają się o poranku
Przy raku płuc często się pojawiają rogowacenia brunatne. Te zmiany skórne są charakterystyczne i mają postać przerostową. O nowotworze świadczyć mogą także brodawki łojotokowe. Skóra w tych miejscach jest szorstka, ciemna i zgrubiała.
Zmiany skórne najczęściej możemy zauważyć w zgięciach, jak szyja, kolana, pachwina czy pępek. Większości z nich towarzyszy swąd. Jeśli jesteś nałogowym palaczem i zauważysz u siebie te objawy, skonsultuj się z lekarzem, szczególnie gdy utrzymują się dłużej niż sześć tygodni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.