Yerba mate to napój, po który chętnie sięgamy, gdy chcemy w naturalny sposób zwiększyć swoją energię i pobudzić nasz organizm do działania. Ze względu na wysoką zawartość kofeiny na tę herbatę powinny uważać kobiety w ciąży oraz pacjenci cierpiący na przewlekłe choroby układu pokarmowego.
Co więcej, na łamach "Cancer Epidemiology Biomarker and Prevention" ukazały się wyniki badań, które wskazują, że jej nadmierna konsumpcja tej herbaty zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc, żołądka, jelit, trzustki oraz wątroby. Wszystko ze względu na obecność wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które naukowcy uważają za potencjalnie kancerogenne.
Uważać należy również na temperaturę herbaty. Według naukowców temperatura napojów przekraczająca 65 stopni Celsjusza zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku.
Eksperci szczególną rozwagę w piciu herbaty zalecają kobietom w ciąży. Panie spodziewające się dziecka powinny uważać na zieloną herbatę. Chociaż jest ona bezcennym źródłem związków przeciwzapalnych i antynowotworowych, to nadmiar polifenoli może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
- Picie zielonej herbaty i dostarczanie nadmiernej ilości antyoksydantów może powodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu, co z kolei prowadzi do rozwoju wad serca i nadciśnienia płucnego – ostrzega w rozmowie z serwisem WP abcZdrowie Marzena Rojek-Ledwoch, dietetyk kliniczny.
Z kolei nadmiernych ilości czarnej herbaty w diecie powinni unikać pacjenci z anemią i dną moczanową, gdyż w tym napoju znajdziemy szczawiany zaburzające prawidłowe wchłanianie magnezu, wapnia i żelaza.
Eksperci ostrzegają też przed piciem herbatek ziołowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zioła mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, a tym samym nasilać lub osłabiać ich działanie, co stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta.