Warzywa to źródło cennych witamin, składników mineralnych i substancji odżywczych, które zapewniają naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Jedzone regularnie – najlepiej na surowo – chronią przed wieloma groźnymi chorobami, w tym rakiem jelita grubego czy wątroby. Dodatkowo pomagają zachować szczupłą sylwetkę, promienną cerę, a także mocne włosy i paznokcie.
Obróbka termiczna w wielu przypadkach pozbawia warzywa części cennych substancji, ale gotowanie czy pieczenie to wciąż dobry sposób na włączenie warzyw do naszego codziennego jadłospisu.
Dlaczego więc dietetycy ostrzegają przed jedzeniem sałatki jarzynowej? W jej składzie znajdziemy ziemniaki, marchew, zielony groszek, cebulę, jajka ugotowane na twardo, ogórki kiszone, pietruszkę, a czasami też jabłka czy kukurydzę. Ale nie tylko. Gotowe sałatki są naszpikowane chemicznymi dodatkami, takimi jak konserwanty, barwniki czy polepszacze smaku. Wiele badań udowodniło, że niektóre z nich mogą zaburzać funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, powodować alergie, a nawet działać potencjalnie rakotwórczo.
W gotowych sałatkach jarzynowych znajdziemy również za duże ilości cukru, soli i majonezu – niestety zazwyczaj nie jest on też najlepszej jakości. Majonez, sól, a także cukier nie są wskazane w diecie osób dbających o linię, a także pacjentów zmagających się w nadwagą, otyłością, wysokim cholesterolem, cukrzycą, miażdżycą czy nadciśnieniem.
Czy sałatka jarzynowa może być zdrowa? Tak, jeśli przygotujemy ją samodzielnie. Warzywa ugotujmy na parze, aby zachowały jak najwięcej właściwości prozdrowotnych. Ograniczmy też ilość soli, nie dodawajmy cukru, a zamiast majonezu przygotujmy sos na bazie jogurtu greckiego i musztardy. Gdy nie możemy się oprzeć, wybierzmy majonez o obniżonej zawartości tłuszczu lub wymieszajmy nasz ulubiony majonez z jogurtem naturalnym. Nie zapomnijmy też o pieprzu. Tak przygotowana sałatka jedzona od czasu do czasu na pewno nam nie zaszkodzi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.