Do podstawowych funkcji jakie trzustka pełni w naszym organizmie, można zaliczyć m.in.: produkcję soku trzustkowego i insuliny. Dlatego, jeśli nie funkcjonuje prawidłowo, wówczas cierpi cały nasz organizm. Do objawów chorej trzustki możemy zaliczyć silny i przeszywający ból, biegunkę, nudności i wymioty.
Niestety w większości przypadków na początku rozwoju choroby nie występują żadne symptomy lub są mało charakterystyczne. Stan zapalny trzustki i inne schorzenia związane z tym narządem są bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe do wyleczenia, więc warto im zapobiegać.
Wiele osób nieświadomie wyniszcza ten organ, przez długi czas nie zdając sobie sprawy z przyszłych konsekwencji zdrowotnych. Żeby uniknąć tego typu problemów, należy ograniczyć do minimum lub całkowicie zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych. Nadmiar napojów zawierających procenty jest odpowiedzialny za 80 proc. przypadków przewlekłego i ostrego stanu zapalnego trzustki. Warto wspomnieć, że trzustka nie posiada zdolności regeneracji i te zmiany mogą być nieodwracalne.
Kolejnym czynnikiem ryzyka jest wdychanie dymu tytoniowego. Dotyczy to zarówno czynnych, jak i biernych palaczy. Na kondycję tego narządu wpływa również nasz codzienny jadłospis. Do produktów, które szkodzą naszej trzustce, możemy zaliczyć: tłuste czerwone mięso, tłuste sosy, potrawy smażone w głębokim tłuszczu, wysokoprzetworzona żywność oraz produkty zawierające znaczne ilości cukru i soli.
Tego rodzaju żywność powinny wyeliminować ze swojej diety zwłaszcza osoby cierpiące na zapalenie trzustki, torbiele w trzustce i nowotwór trzustki. Jedzenie zbyt obfitych posiłków także może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie tego bardzo ważnego narządu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.