Jedzenie przed snem
Eksperci i lekarze przestrzegają przed spożywaniem pokarmów tuż przed pójściem spać, ponieważ ten nawyk zaburza procesy trawienne zachodzące w naszym organizmie. Dlatego w trosce o nasze zdrowie najlepiej zjeść kolację najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Poza tym ostatni posiłek w ciągu dnia nie powinien być tłusty, zbyt obfity i bogaty w cukry proste. Późna kolacja sprzyja pojawieniu się zgagi oraz problemów ze snem, a także zwiększa ryzyko rozwoju refluksu żołądkowo-przełykowego, nadwagi, otyłości, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, nowotworów i stanu przedcukrzycowego.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Przewlekły stres
Stres, który nam przez dłuższy czas towarzyszy, sprzyja pojawieniu się wielu dolegliwości, w tym nerwicy żołądka. To schorzenie ze strony układu pokarmowego może wywołać takie uciążliwe objawy jak biegunka, wzdęcia, zaparcia, brak apetytu, bóle brzucha i niestrawność. W organizmie osób doświadczających silnego stresu następuje nadmierna produkcja hormonu stresu (kortyzolu), który stymuluje wytwarzanie się kwasu solnego w soku żołądkowym, co z kolei może zaostrzać objawy choroby wrzodowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Leki przeciwbólowe
Bardzo silne dolegliwości bólowe czasami zmuszają nas do sięgnięcia po tabletkę przeciwbólową. Niestety, wiele osób łyka te środki na potęgę, wyniszczając w ten sposób swoją wątrobę i żołądek. Nierozsądne przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) - zawierających ibuprofen, diklofenak, kwas acetylosalicylowy (aspiryna) czy naproksen - może wywołać zapalenie błony i wrzody żołądka. Tego typu problemy zdrowotne powodują, nudności wymioty, kwaśne odbijanie, skurcze żołądka, niesmak w ustach, biegunki i zaparcia.
Picie kawy na czczo
Wprawdzie wyniki żadnych badań naukowych nie potwierdziły ostatecznie, że picie kawy na czczo jest szkodliwe dla zdrowia, warto jednak mieć na uwadze, że spożywając ten popularny napój pobudzający przed śniadaniem, możemy doświadczyć dolegliwości ze strony układu trawiennego, takich jak refluks czy zgaga.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie