Znajdziemy je głównie w żywności wysokoprzetworzonej, ale są też dodawane do wyrobów cukierniczych, produktów garmażeryjnych, słodyczy, smarowideł do chleba, serków kanapkowych, serków topionych, mrożonej pizzy. Znajdziemy je w gotowych daniach, zupach z torebki, sosach, jak również w kebabach, zapiekankach, śmietance do kawy, czy daniach smażonych w głębokim tłuszczu.
Zobacz także: Najgorszy tłuszcz świata. W USA już zakazany
Wcześniejsze badania potwierdziły, że ich nadmiar w diecie może doprowadzić do rozwoju nadwagi, otyłości, cukrzycy czy miażdżycy.
Teraz okazuje się, że tłuszcze trans mogą też znacząco zwiększać ryzyko choroby Alzheimera. Wnioski te zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Neurology". Naukowcy z Alzheimer's Prevention Clinic w Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku przez 10 lat badali grupę 1600 mężczyzn i kobiet z Japonii.
Osoby biorące udział w badaniu były zdrowe podczas przystępowania do badania. W eksperymencie uwzględniono dietę uczestników, jak również czynniki mogące zwiększać ryzyko zachorowania na alzheimera.
Zobacz także: Krótka droga do miażdżycy. WHO ostrzega
W badaniu zastosowano poziomy markerów krwi tłuszczów trans, a nie kwestionariusze dietetyczne, co zwiększa naukową wiarygodność wyników - podkreśla dr Richard Isaacson, neurolog prowadzący badania.
Osoby, które spożywały największe ilości tłuszczów trans, miały nawet o 74 proc. wyższe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera niż inni badani. Naukowcy ostrzegają, by podczas zakupów zwracać szczególną uwagę na listę składników znajdujących się na etykiecie wybieranych produktów. Tłuszcze trans mogą być ukryte np. pod zawiera "częściowo uwodornione/częściowo utwardzone oleje roślinne".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.