Do najczęściej występujących chorób trzustki można zaliczyć: przewlekłe zapalenie trzustki, nowotwór trzustki, torbiel trzustki oraz kamicę przewodów trzustkowych. Chora trzustka przez dłuższy czas nie daje żadnych charakterystycznych objawów.
Pacjenci będący w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na silne dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, wymioty, biegunki, nudności i gorączkę. Utrata masy ciała niezwiązana ze zmianą diety lub zażywaniem niektórych leków, również może świadczyć o złej kondycji tego narządu.
Żeby zadbać o trzustkę, należy przede wszystkim zrezygnować z picia napojów alkoholowych i palenia papierosów. Nadmiar alkoholu obniża ilość przeciwutleniaczy w organizmie, przyczyniając się tym samym do rozwoju stanów zapalnych.
Stała obecność niektórych produktów spożywczych w naszym menu także może wpłynąć niekorzystnie na prawidłową pracę trzustki. Chcąc uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, powinniśmy ograniczyć do minimum lub całkowicie zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz wysokoprzetworzonej żywność.
Pamiętajmy, że regularne sięganie po produkty zawierające znaczne ilości cukru, soli, rafinowanej białej mąki i utwardzonych tłuszczów szkodzi trzustce. Białe pieczywo, makarony, słodkie przekąski powodują wahania stężenia insuliny we krwi, co wpływa niekorzystnie na pracę tego narządu gruczołowego.
Eksperci z Medycznego Centrum Uniwersytetu Maryland ostrzegają, że jedzenie czerwonego mięsa zawierającego sporo tłuszczów nasyconych może zaburzać prawidłową pracę trzustki. Trójglicerydy obecne w bekonie i szynce zwiększają ryzyko rozwoju stanu zapalnego trzustki.
W profilaktyce chorób trzustki istotne jest też jedzenie posiłków o odpowiednich porach i w rozsądnych ilościach. W naszej diecie powinny znaleźć się takie produkty jak ryby morskie, chude mięso, fasola, tofu, nienasycone kwasy tłuszczowe, zielona herbata, kurkuma, szpinak, brokuły, winogrona, wiśnie i borówki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.