Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Najgorszy olej. Wyniszcza jelita, trzustkę, wątrobę

23

Ten olej jest niezwykle popularny i szeroko stosowany nie tylko w przemyśle energetycznym i kosmetycznym, ale także w produkcji żywności. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę, że jego spożywanie może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jak się okazuje, niszczy kluczowe narządy: jelita, trzustkę i wątrobę.

Najgorszy olej. Wyniszcza jelita, trzustkę, wątrobę
Unikaj tego oleju (Licencjodawca)

Problem etyczności pozyskiwania oleju palmowego jest znany od dawna. Proces ten wiąże się z wycinką lasów deszczowych i niszczeniem naturalnych ekosystemów. Proces produkcji oleju palmowego prowadzi także do łamania praw człowieka na terenach uprawnych i brutalnego traktowania dzikich zwierząt.

W obliczu rosnącego popytu na olej palmowy, jego etyczność została zakwestionowana. Dlatego konieczne jest edukowanie konsumentów na temat metod pozyskiwania oleju palmowego i ich skutków.

Olej palmowy wcale nie taki zdrowy

Producenci żywności chętnie mówią o przeciwutleniających właściwościach oleju palmowego. Musimy jednak pamiętać, że mowa tu o surowym oleju. Niestety, olej dostępny w sklepach zawiera groźne dla zdrowia substancje, takie jak glicydowe estry kwasów tłuszczowych i izomery trans kwasów tłuszczowych, które mają właściwości rakotwórcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie wylać olej po smażeniu? Tłuszcz nie powinien trafić do zlewu lub toalety

Izomery trans powodują szereg problemów zdrowotnych: przyczyniają się do miażdżycy, podwyższają poziom cholesterolu HDL i jednocześnie obniżają LDL, zwiększają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca, prowadzą do otyłości trzewnej, a także obniżają wrażliwość na insulinę, co może prowadzić do cukrzycy typu 2. Ponadto hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Największe szkody olej palmowy wyrządza jednak w układzie pokarmowym, uszkadzając wątrobę, trzustkę i jelita.

Mimo tych zagrożeń, producenci żywności wciąż dodają olej palmowy do swoich produktów. Znajdujemy go w kremach do smarowania, czekoladach, pieczywie, gotowych daniach, lodach, batonach, chipsach i zupkach chińskich. Jest on obecny również w niektórych kosmetykach. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie czytać etykiety produktów i wybierać te, które nie zawierają oleju palmowego.

Badania nad olejem palmowym podkreślają zarówno jego wszechstronne zastosowanie i znaczenie ekonomiczne, jak i negatywne konsekwencje dla zdrowia i środowiska. Wyzwania związane z produkcją tego oleju prowadzą do ciągłej debaty na temat zrównoważonego rozwoju i poszukiwania bardziej ekologicznych alternatyw.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić