Czerniak a alkohol
Głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia czerniaka jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, pochodzącego od słońca. Innymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby są uwarunkowania genetyczne, zaburzenia układu immunologicznego i jasna karnacja.
Czytaj też: Białe wino zwiększa ryzyko raka
Profesor dermatologii Eunyounga Cho potwierdza, że picie białego wina również ma związek z pojawieniem się czerniaka. Naukowiec wraz z innymi badaczami przeanalizował 210 tysięcy osób, spożywających różne rodzaje i ilości alkoholi. Badania wykazały, że wypicie jednej lampki białego wina w ciągu dnia podnosi ryzyko czerniaka o 13 proc. Inne napoje alkoholowe takie jak czerwone wino, piwo lub likier nie miały większego wpływu na rozwój tego nowotworu.
Czytaj też: Pojawia się na szyi. To oznaka nowotworu
Białe wino jest zdrowe?
Czerniak najczęściej atakuje części ciała bezpośrednio wystawione na działanie promieniowania UV. Jak udowodniły badania, spożywanie białego wina ma znaczny wpływ na rozwój czerniaka w miejscach na skórze, do których bezpośrednio nie dociera promieniowanie ultrafioletowe.
Według zespołu badawczego wpływ picia białego wina na rozwój czerniaka może być związany z aldehydem octowym, który uszkadza DNA. Działanie tej substancji nie jest neutralizowane przez antyoksydanty jak w przypadku wina czerwonego.
Naukowcy zapowiadają kontynuacje badań, ponieważ na chwilę obecną jest jeszcze za wcześnie by wysuwać ostateczne wnioski.
Co nie zmienia faktu, że nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób nowotworowych takich jak rak wątroby, piersi czy przełyku.
Czytaj też: Sparaliżowani staną na własne nogi?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.