Jajka są jednym z najbardziej popularnych produktów spożywczych na świecie. Są łatwo dostępne, bardzo smaczne i można z nich przyrządzić niezliczoną ilość potraw.
Znajdziemy w nich takie cenne dla naszego zdrowia składniki jak pełnowartościowe i łatwo przyswajalne białko, witaminę A, D i E, witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk, selen, cholinę, luteinę, zeaksantynę, foliany i peptydy.
Wzmacniają kondycję narządu wzroku, podnoszą odporność, budują kości i mięśnie, dodają energii, wykazują właściwości antyoksydanty i usprawniają pracę układu nerwowego. Niestety nie zawsze jedzenie jajek wyjdzie nam na zdrowie.
Czytaj też: Hit PRL-u. W jelitach działa jak odkurzacz
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obok gotowania, jedną z najbardziej popularnych metod przygotowania jajek jest smażenie. Zdaniem ekspertów żywieniowych i lekarzy ten sposób jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia.
Jeżeli smażymy jajka na dużym ogniu, używając nadmiernej ilości tłuszczu, dostarczamy do swojego organizmu sporo pustych kalorii, fundując sobie tym samym nadprogramowe kilogramy.
Poza tym jajecznica lub jajka sadzone smażone na kokosowym oleju, maśle czy tłuszczu pochodzącym z boczku - są bogatym źródłem kwasów nasyconych.
Ich nadmiar w codziennej diecie podnosi poziom złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, co zwiększa ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Kolejną najmniej zdrową metodą przyrządzenia jajek jest używanie ich jako dodatek do tarty lub zapiekanki. W takich potrawach bardzo często pojawia się również ser, mięso i śmietana.
Tego rodzaju połączenie kulinarne pozbawia większości składników odżywczych, jakie posiadają jajka. Jaki jest zatem najzdrowszy sposób na przygotowanie jajek?
Najkorzystniejsze dla naszej kondycji zdrowotnej będą jajka gotowane na wodzie lub na parze. Można je również przygotować na patelni niewymagającej użycia tłuszczu. Poza tym jajka warto podawać z warzywami bogatymi w błonnik, cenne witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze.