Według danych Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, co roku w Polsce nawet 10 tys. osób dowiaduje się, że ma raka krwi. Niestety, liczba ta z roku na rok rośnie - w ciągu ostatniej dekady aż dwukrotnie. Lekarze uważają, że jest to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, gdyż może dawać mało charakterystyczne objawy. Chorzy często myślą, że niepokojące symptomy są związane z przemęczeniem lub stresem. To dlatego tak wiele przypadków diagnozowanych jest na zaawansowanym stadium choroby.
Ja nazywam objawy nowotworów krwi tzw. triadą NZS, czyli niedokrwistość, zakażenie i skaza krwotoczna. Niedokrwistość powoduje osłabienie, bladość skóry, zakażenie wynika z tego, że te choroby powodują zazwyczaj niedobór odporności i skutkiem są nawracające infekcje, a z kolei skaza krwotoczna to siniaki, wybroczyny na skórze oraz krwotoki – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Wiesław Jędrzejczak z Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Oprócz wyżej wymienionych symptomów mogą wystąpić nocne poty oraz gorączka pojawiająca się wieczorem. Również chudnięcie, które nie jest następstwem diety czy zwiększonej aktywności fizycznej – jest znakiem ostrzegawczym. U pacjentów z rakiem krwi zauważalna jest też znacznie słabsza wydolność fizyczna.
Zobacz także: Paliwo dla raka. Unikaj jak ognia
Lekceważyć nie wolno również zmian wielkości węzłów chłonnych. Jeśli węzeł jest powiększony o dwa centymetry lub więcej i objaw ten utrzymuje się przez miesiąc lub dłużej – powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Nawet jeżeli nie odczuwamy żadnych innych objawów, taki węzeł powinien zostać pobrany do badania.
Przyczyny raka krwi wciąż nie są do końca poznane, chociaż na rozwój części z nich na pewno mają wpływ uwarunkowania genetyczne.
Można powiedzieć, że to są choroby niezasłużone, tzn. nic nie można zrobić, żeby ich uniknąć. To dotyczy ponad 90 proc. chorób nowotworowych krwi – komentuje dla WP abcZdrowie prof. Jędrzejczak.