Dlaczego lepiej nie jeść pomidorów na śniadanie?
Pomidory są częstym gościem na polskich stołach. Nie tylko ze względu na to, że są smaczne, ale również z powodu swoich walorów zdrowotnych. W tych warzywach znajdziemy cenny przeciwutleniacz. Mowa tu o likopenie, który opóźnia proces starzenia i niszczy szkodliwe wolne rodniki.
Zobacz także: To dlatego ciągle jesteś zmęczony. Groźny niedobór
Poza tym stała obecność pomidorów w jadłospisie działa korzystnie na nasz układ odpornościowy, pokarmowy i nerwowy, reguluje ciśnienie, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.
Badania naukowe udowodniły, że regularne jedzenie pomidorów zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia raka prostaty u mężczyzn nawet o 34 proc. Mimo tych wszystkich zalet pomidorów nie powinno się jeść na pusty żołądek. Zdecydowanie lepiej sięgać po nie w drugiej połowie dnia.
Zobacz także: Czyści jelita ze złogów. Odchudza, gdy śpisz
Poza likopenem w pomidorach znajdziemy spore ilości tanin. Są to organiczne związki chemiczne o silnych właściwościach przeciwutleniających, co działa korzystnie na kondycję zdrowotną naszego organizmu. Niestety te substancje blokują wchłanianie cennego żelaza.
Zobacz także: Wysiadają jelita, tarczyca, płuca. Groźny niedobór
Poza tym przyczyniają się do nadmiernej produkcji kwasu w żołądku. Jedzenie pomidorów na czczo może podrażnić ściany żołądka. Osoby skarżące się na wrzody żołądka i refluks żołądkowo-przełykowy również nie powinny rozpoczynać dnia od potrawy z dodatkiem pomidorów. Dotyczy to również pacjentów zażywających leki przeciwzakrzepowe. W pomidorach znajduje się sporo witaminy K, która może sprawić, że tego rodzaju medykamenty nie będą skutecznie działać.