Wpływ alkoholu na mikrobiom jelitowy
Badanie dotyczące wyłącznie młodych dorosłych zostało przeprowadzone przez naukowców z APC Microbiome Ireland (wiodącego na świecie centrum badawczego SFI z siedzibą na University College Cork w Irlandii). Jego wyniki wskazały, że zmiany w mikrobiomie jelitowym, czyli mikroorganizmach, które żyją w układzie pokarmowym człowieka i wpływają na zdrowie, są powiązane z praktyką upijania się.
Alkohol i zachowanie
W badaniu wzięło udział 71 młodych uczestników, u których sprawdzano związek między składem mikrobiomu jelitowego a funkcjami poznawczymi i społecznymi, impulsywnością oraz "pragnieniem alkoholu".
Okazało się, że upijanie się wiązało się z wyraźnymi zmianami w mikrobiomie. Naukowcy stwierdzili zależność między kilkoma gatunkami mikrobiomu a przetwarzaniem emocji oraz impulsywnością. Odkryli również silny związek między zmianami w składzie mikrobiomu a chęcią sięgnięcia po alkohol oraz zmianami w potencjale neuroaktywnym na przestrzeni czasu.
Wnioski z badania
Okazuje się, że mikrobiom jelitowy reguluje poznanie społeczne i emocjonalne.
Koncentrując się na młodych dorosłych, czyli na kluczowym momencie rozwoju zarówno mózgu, jak i układu odpornościowego jelit, zidentyfikowaliśmy zmiany w mikrobiomie jelitowym powiązane z upijaniem się. Skład mikrobiomu wykazał powiązania z poznaniem społecznym i impulsywnością, co stanowi potwierdzenie rosnącej liczby dowodów na to, że mikrobiom jelitowy odgrywa kluczową rolę dla mózgu i zachowania - wyjaśniła dr Carina Carbia, główna autorka badania.
Badacze są zdania, że wyniki ich badań wskazują, że najczęstszy wzorzec nadużywania alkoholu we wczesnej dorosłości jest powiązany ze zmianami mikrobiomu jelitowego, nawet zanim rozwija się uzależnienie.
Odkrycia te mogą pomóc w opracowaniu nowych interwencji dietetycznych lub pre/probiotycznych, ukierunkowanych na poprawę mikroflory i redukcję zmian poznawczych u osób pijących w okresie dojrzewania.