W czym tkwi antycholesterolowa moc płatków?
Płatki owsiane są bogatym źródłem beta-glukanu, rodzaju błonnika rozpuszczalnego. Badania wykazują, że spożywanie beta-glukanu może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu LDL w organizmie.
Zły cholesterol LDL, gdy jest w nadmiarze, może osadzać się na ścianach tętnic, prowadząc do ich zwężenia i zwiększając ryzyko ataków serca oraz udarów mózgu.
Zobacz także: Obniża cholesterol w 2 tygodnie. Wystarczy ją zastosować
Beta-glukan z płatków owsianych wiąże się z cholesterolem w jelitach, zapobiegając jego wchłanianiu do krwi. W efekcie organizm wydala go w postaci kału, co pomaga obniżyć ogólny poziom cholesterolu w organizmie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wystarczy 60 gramów płatków owsianych dziennie, by szybko zauważyć efekt.
Jak wprowadzić płatki owsiane do diety?
Płatki owsiane najpopularniejsze są w charakterze bazy śniadania. Można je spożywać na wiele sposobów - na wodzie, mleku (również roślinnym), jogurcie i bulionie.
Większość osób spożywa je na słodko: z bananami, cynamonem, truskawkami, wiórkami kokosowymi, miodem, czekoladą, kiwi i orzechami.
Coraz większą popularnością cieszy się też przyrządzanie ich wytrawnej wersji – wystarczy użyć nasion, pomidorów, szpinaku, jarmużu, tofu, papryki, jajka, pasty miso lub sosu sojowego.
Najlepiej spożywać je rano - dają sporo energii i zapewniają uczucie sytości na długo.
Inne korzyści zdrowotne płatków owsianych
Oprócz obniżania poziomu cholesterolu, spożywanie płatków owsianych oferuje wiele innych korzyści zdrowotnych.
Płatki pomagają stabilizować poziom cukru we krwi, wspierają zdrowie jelit i metabolizm, działają przeciwzapalnie i zawierają wiele ważnych witamin i minerałów: wapń, magnez, fosfor, żelazo, jod oraz witaminy z grupy B.
Porcja płatków owsianych zapewnia też aż 25 proc. dziennego zapotrzebowania na selen, który odgrywa istotną rolę w produkcji hormonów tarczycy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.