Szałwia lekarska pochodzi z obszarów basenu Morza Śródziemnego, które są jej naturalnym środowiskiem. Od wielu wieków jest bardzo chętnie uprawiana w wielu krajach na całym świecie, w tym również w Polsce. Doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do warzywnych potraw, makaronów oraz dań mięsnych z wieprzowiny, wołowiny, kurczaka czy kaczki. Można z niej przyrządzić również leczniczą nalewkę lub herbatę szałwiową.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
W liściach tej rośliny znajdziemy m.in.: witaminę A i C, witaminy z grupy B, potas, magnez, żelazo, sód, cynk, wapń, taniny, garbniki, flawonoidy oraz olejki eteryczne, które zawierają tujon, cyneol, kamforę, pinen i bornel.
Dzięki zawartości wielu cennych dla naszego organizmu składników szałwia wykazuje właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące, przeciwpotne, przeciwgrzybicze, przeciwcukrzycowe, antyseptyczne i przeciwutleniające. Napar z liści szałwii stymuluje produkcję soków żołądkowych i żółci, usprawnia procesy trawienie, ułatwia przyswajalność potraw i likwiduje wzdęcia.
Poza tym płukanie ust tą miksturą pomaga złagodzić takie dolegliwości jak owrzodzenia jamy ustnej, pleśniawki, afty, krwawienie dziąseł, ból gardła i stany zapalne migdałków. Domowy preparat na bazie szałwii podnosi odporność na sezonowe infekcje i oczyszcza oskrzela z nagromadzonej w nich wydzieliny.
Ponadto szałwia lekarska pomaga wyregulować stężenie cukru w krwiobiegu i pobudza apetyt. Obecne w niej antyoksydanty zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, chronią nas przed szkodliwym działaniem nadmiaru wolnych rodników i opóźniają proces starzenia się organizmu.