Żeby przygotować nalewkę z "bałtyckiego złota" będziemy potrzebować 50 g drobnych bursztynów. Tę odmianę bursztynów można kupić nad Morzem Bałtyckim, ale także w internetowym lub stacjonarnym sklepie zielarsko-medycznym. Drobne kawałki bursztynu wrzucamy do półlitrowej butelki ze szkła i zalewamy 95-procentowym spirytusem. Miksturę odstawiamy na dwa tygodnie w zacienione miejsce. Po upływie 14 dni eliksir z bursztynów nabierze złocistobrązowej barwy i będzie się nadawał do spożycia.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Napój alkoholowy na bazie bursztynów nadaje się zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego. Kilka kropli możemy dodać do wody lub herbaty i wypić. Nalewką można również natrzeć klatkę piersiową, plecy, okolice kostek, miejsca za uszami lub przeguby dłoni.
Jeżeli boli nas głowa lub dokuczają nam bóle stawów i mięśni, wtedy ulgę przyniesie nam bursztynowa miksturą. Wystarczy wetrzeć ją w skronie albo inne bolące miejsce.
Nalewkę możemy również wykorzystać zapobiegawczo i wypróbować tygodniową kurację. W tym celu codziennie na czczo dodajemy trzy krople do herbaty i wpijamy przed posiłkiem. Nie zaleca się jednak stosować tej kuracji dłużej niż tydzień, ponieważ zbyt duża ilość jonów ujemnych zawartych w bursztynie może spowodować uczucie nadmiernego uspokojenia.
Bursztyn bałtycki zawiera cenne pierwiastki, takie jak żelazo, wapń, potas, krzem, magnez oraz kwasy żywiczne. Nalewka z bursztynów posiada właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjnie. Jest zalecana osobom skarżących się na kaszel, gorączkę i cierpiących z powodu zapalenia płuc, oskrzeli lub anginy. Pomaga w walce ze stresem, wpływa korzystnie na układ odpornościowy i kondycję zdrowotną naszego serca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl