Dobry sen jest kluczowy dla zdrowia
Ilość i jakość snu mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia. Dobry sen sprzyja regeneracji, wzmacnia system immunologiczny, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia psychicznego i zdolności poznawczych, reguluje apetyt, pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i zdrowie serca.
Zobacz także: Nie pij go przed snem! Duży błąd
Zbyt często jednak obowiązki i stres zaburzają nam jednak jakość i ilość snu. W lecie do wyzwań związanych ze snem dochodzi jeszcze kwestia upałów. Ekspertka ds. snu, Alison Jones z firmy Sealy, podzieliła się sprawdzonymi sposobami na komfortowy sen w trakcie upałów z jednym z brytyjskich dzienników.
Oto jej 7 sposobów na dobry sen podczas upałów:
- Śpij na boku, nie na plecach.
Ta pozycja pozwala na ekspozycję większej powierzchni ciała na przepływ powietrza. Ciepło uchodzi szybciej, pomagając tym samym regulować temperaturę organizmu.
2. Utrzymuj głowę i stopy w chłodzie.
Aplikacja zimnego, mokrego kawałka materiału na głowę, szyję, nadgarstki i stopy sprawia, że ciepło łatwiej "ucieka" z ciała. Krew, która przepływa przez te obszary, jest rozprowadzana do reszty ciała już w chłodniejszej wersji, co pomaga obniżyć ogólną temperaturę ciała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
3. Zmień pościel na lżejszą i bardziej oddychającą.
Najbardziej sprawdzi się bawełna lub len. W tej kwestii sprawdza się również sztuczny jedwab z bambusa.
4. Zainwestuj w odpowiedni materac.
Materace wykonane z grubych pianek mogą pochłaniać i zatrzymywać ciepło ciała. Sprawdzają się w zimie, w trakcie upałów już niekoniecznie.
5. Nie śpij nago.
Spanie nago może spowodować, że pot będzie się przyklejać do skóry, prowadząc do dyskomfortu. Lekka, luźna piżama z naturalnego materiału może pomóc zachować chłód i – przede wszystkim – suchość.
6. Nawadniaj się.
Woda sama w sobie nie obniża temperatury ciała, ale odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu homeostazy termicznej. Kiedy jesteśmy dobrze nawodnieni, nasz system termoregulacji działa efektywniej. Pamiętaj jednak, by nie spożywać zbyt wielu płynów przed snem – wybudzanie się z powodu potrzeb fizjologicznych może zniweczyć wysiłek, który podejmujemy celem osiągnięcia jakościowego snu.
7. Ćwicz wcześnie w ciągu dnia.
Aktywność fizyczna jest sprawdzonym sposobem na poprawę jakości snu. Unikaj wieczornych treningów, które mogą podnieść temperaturę ciała przed snem. Wybierz poranny trening, kiedy temperatury są niższe.
Twój organizm odwdzięczy ci się za stosowanie do tych rad dobrym snem, a co za tym idzie — wyższą jakością życia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.