Wyniki badań polskich naukowców ukazały się w czasopiśmie "International Journal of Molecular Sciences".
- Chcieliśmy sprawdzić, czy negatywne skutki związane z długotrwałym spożywaniem diety wysokotłuszczowej, obserwowane na poziomie jelita, naczyń krwionośnych i wątroby, mogą być następczo łagodzone poprzez suplementację diety różnymi formami chromu i/lub zmianą nawyku żywieniowego poprzez przejście na dietę niskotłuszczową – mówi prof. Jerzy Juśkiewicz z Zakładu Biologicznych Funkcji Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie.
Wpływ diety i chromu na wątrobę
Badanie na szczurach przeprowadzono w celu zbadania wpływu farmakologicznie istotnej dawki (0,3 mg/kg masy ciała) suplementacji chromu (powszechnie stosowanego pikolinianu lub nowej postaci w postaci nanocząstek) i odstawienia od nawyków żywieniowych powodujących otyłość na parametry metabolizmu lipidów, stanu zapalnego oraz stres oksydacyjny w wątrobie i osoczu.
Naukowcy wykazali, że dieta o niższej zawartości tłuszczu i wyższej zawartości błonnika pokarmowego oraz suplementacja chromem jest najlepszym sposobem na poprawę funkcjonowania wątroby u szczurów. Co ciekawe, poprawę stanu wątroby wspomógł nie pikolinian chromu (najczęściej stosowany w suplementacji), lecz wspomniana nowa forma — nanocząstki.
Zobacz także: Wystarczą dwie godziny. Mocarz w walce z nadciśnieniem
Możliwość ich zastosowania u ludzi wymaga dodatkowych badań
W kolejnych etapach projektu naukowcy — Bartosz Fotschki, Katarzyna Ognik, Joanna Fotschki, Dorota Napiórkowska, Ewelina Cholewińska, Magdalena Krauze i Jerzy Juśkiewicz — skupią się właśnie na wnikliwych badaniach nanocząstek chromu w innych organach, w kontekście bezpieczeństwa ich spożycia przez ludzi.
Zdrowa wątroba
Wiadomo jednak, że aby zadbać o zdrowie wątroby (lub poprawić jej stan) należy ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, przetworzonej żywności i cukru, spożywać zdrowe tłuszcze (w rozsądnych ilościach) i wzbogacić dietę w błonnik.
Wdrożenie odpowiedniego jadłospisu to największa część zdrowotnego sukcesu.