Zalety zdrowotne głogu
Nalewka z kwiatów głogu pozytywnie wpłynie na serce i układ krążenia, a także wzmocni osłabiony organizm. Dzięki leczniczemu działaniu wspomaga krążenie krwi, obniża ciśnienie, koi nerwy i ból głowy. Sprawdzi się też jako środek odkażający.
Głóg to świetne lekarstwo przeciwko objawom i powikłaniom miażdżycy. Związki zawarte w kwiatach mają szereg właściwości zdrowotnych – działają rozkurczowo, zwiększają przepływ krwi, stabilizują serce, a także obniżające wysokie ciśnienie tętnicze.
Zobacz także: Oczyszcza krew, obniża ciśnienie. Zbawienny dla serca
Głóg nie tylko wzmacnia serce i łagodzi objawy miażdżycy, ale sprawdzi się moczopędnie i złagodzi objawy alergii. Warto po niego sięgać również w celu łagodzenia bólu głowy, na trawienie i podczas menopauzy, by zredukować uciążliwe dolegliwości.
Jak przygotować nalewkę głogową?
W kwiatostanach głogu znajdziemy całą masę antyoksydacyjnych flawonoidów, aminokwasów, kwasów fenolowych, fitosteroli, garbników oraz triterpenów. Warto więc skusić się na przygotowanie nalewki.
Będziemy potrzebować około 1,25 l wódki, 250 ml miodu oraz 1,5-litrowy słoik kwiatów lub kwiatostanów głogu. Ze słodkiego dodatku można zrezygnować, ale miód również ma wiele właściwości zdrowotnych, a do tego poprawi smak nalewki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słoik z głogiem należy zalać litrem wódki, a następnie odstawić na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Jednocześnie resztę wódki połączyć z miodem i dokładnie zmieszać w kąpieli wodnej. Po dwóch tygodniach do słoika dodajemy miód i znów odstawiamy na czternaście dni.
Po miesiącu odcedź płyn i przefiltruj, a następnie przelej do butelki. Miksturę odstaw do dojrzewania na przynajmniej trzy miesiące. Po tym czasie nalewka jest gotowa. Zaleca się przyjmowanie dwóch łyżek dziennie wieczorem.
Zobacz także: Kwiat głogu - właściwości zdrowotne i zastosowanie
Głogówka nie dla wszystkich
Osoby z ciężkimi chorobami serca powinny skonsultować przyjmowanie nalewki głogowej z lekarzem. Z oczywistych przyczyn mikstura nie jest zalecana dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersiom.
Pacjenci przyjmujący leki również powinni zrezygnować z nalewki – środki mogą wejść w niepożądane reakcje z alkoholem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.