Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik | 
aktualizacja 

Najlepszy pokarm dla mózgu. Wyostrza pamięć, zapobiega demencji

12

Wraz ze wzrostem ogólnego wieku populacji, demencja dotyka więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej. Naukowcy stale badają jej przyczyny i potencjalne metody leczenia, ale już dziś zgodni są co do tego, że odpowiednia dieta zmniejsza ryzyko jej wystąpienia. Co jeść, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem mózgu?

Najlepszy pokarm dla mózgu. Wyostrza pamięć, zapobiega demencji
Jedz do woli. Mózg je uwielbia (Licencjodawca, ReDunnLev)

Szpinak

Szpinak pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze, a swoje działanie neuroprotekcyjne zawdzięcza luteinie, kwasowi foliowemu, β-karotenowi i witaminie K. Podobne właściwości mają inne zielone warzywa liściaste — jarmuż, kapusta włoska i sałata.

Wielobarwne posiłki

Według dietetyków gwarancją zadbania o zdrowie mózgu jest komponowanie posiłków w ten sposób, by na talerzu znajdowało się co najmniej 6 różnych kolorów. Warzywa, owoce i sałatki powinny stanowić połowę talerza.

Na drugiej połowie powinny znaleźć się zboża, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, ryby, dobre oleje, nabiał i mięso. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne – sama sałatka z czarnych oliwek, pomidorów, sera feta i sałaty to już cztery kolory! Jest spora szansa, że taka kompozycja posiłku dostarczy sporo przeciwutleniaczy, które chronią mózg przed stresem oksydacyjnym.

Jagody

W zeszłym roku naukowcy z University of Cincinnati prześledzili wspomnienia 33 otyłych osób, które przekroczyły 50. rok życia. Połowa uczestników badania otrzymywała codziennie woreczek jagód, druga połowa otrzymywała placebo. Zaobserwowano wyraźną poprawę wspomnień osób, którym codziennie podawano jagody. Badacze doszli do wniosku, że ciągła suplementacja jagodami może przyczynić się do ochrony przed pogorszeniem funkcji poznawczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ogranicz alkohol. Powoduje demencję

Produkty pełnoziarniste

Niektórzy dietetycy zalecają spożywanie produktów pełnoziarnistych trzy razy dziennie — jedno źródło do każdego z głównych posiłków. Jest w czym wybierać: pełnoziarniste mogą orkisz, ryż, jęczmień, żyto, owies i proso. Owsianka na śniadanie, ryż do obiadu i kromka pełnoziarnistego pieczywa na kolację mogą być dobrym wyborem.

Algi lub tłuste ryby

Najlepszym źródłem kwasów omega-3, które stanowią główny budulec mózgu, są algi oraz ryby, które odżywiają się algami (np. łosoś, makrela, sardynki oraz śledzie). Kwasy omega-3 odgrywają rolę w wyostrzaniu pamięci i poprawie nastroju, a także chronią mózg przed spadkiem funkcji poznawczych.

Trudno nie zauważyć, że dieta, która pomaga zadbać o mózg, nie jest dietą monotonną. Na ogół wystarczy wprowadzić drobne zmiany w jadłospisie (np. zmienić ryż na pełnoziarnisty), żeby móc z czystym sumieniem powiedzieć, że wzięliśmy sobie zalecenia lekarzy i dietetyków do serca.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić