Kminek na zgagę
Ta cenna przyprawa pobudza wydzielanie soków trawiennych – trzustkowego, jelitowego i żołądkowego. To dlatego jest to cenny produkt w walce ze zgagą. Kminek można rzuć, dodawać do potraw, a także przygotować napar z jego dodatkiem. Wystarczy, że łyżeczkę przyprawy zgnieciesz i zalejesz szklanką gorącej wody – nie powinna być wrząca. Po upływie 15 minut miksturę można odcedzić. Tak przygotowany napar pijemy za każdym razem, gdy zjemy ciężkostrawny posiłek lub produkt, który może powodować zgagę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Siemię lniane – ratunek nie tylko dla jelit
Siemię lniane słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. To balsam dla jelit, ale też doskonały i ekspresowy sposób na zgagę, dlatego miksturę w jego dodatkiem warto przygotować już wcześniej. Lniany kisiel należy wypić przed zjedzeniem ciężkostrawnej potrawy, ale można się nim wspomagać, kiedy zgaga już nas dopadnie. Jak go przygotować? Dwie łyżki siemienia lnianego zalej wrzątkiem. Gdy mikstura będzie już chłodna, wypij ‘’glutowatą’’ substancję małymi łykami. Dzięki temu ochronisz błonę śluzową żołądka. Siemię lniane działa łagodząco w przypadku podrażnień nabłonka przełyku.
Imbirowe koło ratunkowe
Z silnym pieczeniem spowodowanym zgagą poradzi sobie również imbir. Zamiast dodawać go do herbaty czy gorącej wody – zacznij ssać plasterek. Imbir szybko łagodzi podrażnienie, gdyż absorbuje kwasy cofające się do przełyku.
Zioła na palący problem
Gazowane napoje zwiększają ryzyko pojawienia się zgagi. Podobnie jak te z zawartością kofeiny. Warto z nich zrezygnować, a posiłki popijać melisą. Pomóc może też herbata z rumianku, korzeń prawoślazu lekarskiego, kurkuma, lukrecja, cynamon, kardamon a także koper włoski.