Masło klarowane nazywane również "ghee" od wielu wieków jest wykorzystywane w kuchni indyjskiej i stosowane jako preparat leczniczy w medycynie ajurwedyjskiej. W ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas procesu produkcyjnego, ten rodzaj tłuszczu zostaje pozbawiony wody i białka. Powstały w ten sposób produkt spożywczy charakteryzuje się intensywną żółtą barwą, delikatnie orzechowym smakiem oraz wysoką temperaturą dymienia, dlatego jest powszechni uważany za bardzo dobry tłuszcz do smażenia.
Temperatura, w której masło klarowane zaczyna się palić, w wyniku czego powstają toksyczne substancje, wynosi 252 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura dymienia zwykłego masła jest o 100 stopni niższa. Kolejna zaleta masła klarowanego to długa data ważności. Jeżeli jest zamknięte w słoiku, wówczas w temperaturze pokojowej może być przechowywane maksymalnie przez 9 miesięcy, a w lodówce może stać nawet 15 miesięcy. Ten rodzaj masła zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe.
Czytaj także: Chemiczny ''dodatek". Tak się go nie pozbędziesz
Ok. 25 procent tłuszczu stanowią średniołańcuchowe i krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które są metabolizowane w inny sposób niż kwasy długołańcuchowe. Przez to nie zwiększają ryzyka rozwoju chorób serca, przyspieszają metabolizm i wspomagają spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Obecny w maśle klarowanym kwas masłowy wpływa korzystnie na kondycję naszych jelit, poprawia trawienie, chroni układ pokarmowy przed rozwojem stanów zapalnych i pomaga oczyścić nasze ciało z toksyn. Znajdziemy w nim również cenną witaminę A, a także witaminy K i D, które wzmacniają budowę kości.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.